Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rok Slunce

Uznání: NASA, Solar Dynamics Observatory

Slunce, tato výheň žhnoucí plazmy v naší Sluneční soustavě, zde může vypadat trochu hrozivě. Obrázek se skládá z 25 snímků pořízených v extrémním ultrafialovém světle družicovou observatoří SDO (Solar Dynamics Observatory) od 16. dubna 2012 do 15. dubna 2013. Vlnová délka světla 171 angstromů ukazuje emisi atomů vysoce ionizovaného železa ve sluneční koroně v charakteristických teplotách kolem 600 000 Kelvinů. Obě strany rovníku jsou opásány slunečními aktivními oblastmi, které protkávají jasné smyčky a oblouky podél magnetických siločar, jak se blíží maximum 11-ti letého slunečního cyklu. Při pohledu v lépe známém viditelném světle by jasné aktivní oblasti byly vidět jako skupiny tmavých slunečních skvrn. V tomto krátkém videu se můžete podívat na 3 roky snímků z observatoře SDO.

Štítky: Slunce, Aktivní oblast, Extremní ultrafialový, Sdo


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »