Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koňská hlava: širší pohled

Uznání: Composition and Processing: Robert Gendler
Image Data: ESO, VISTA, HLA, Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Pro vytvoření tohoto širokého pohledu na mezihvězdnou krajinu kolem slavné mlhoviny Koňská hlava byla použita kombinovaná obrazová data z velkého pozemského dalekohledu VISTA a z Hubblova kosmického dalekohledu. Po scéně, která pokrývá na obloze úhel asi dvou třetin úplňku, se rozprostírá prachový molekulární mrak zachycený v blízkých infračervených vlnových délkách. Obraz zleva doprava v odhadované vzdálenosti Koňské hlavy 1600 světelných let pokrývá asi 10 světelných let. Mlhovina vpravo nahoře je též známa jako Barnard 33, je stále rozpoznatelná jako Koňská hlava a je to prachový pilíř zářící v blízkém infračerveném světle s nově vzniklými hvězdami nahoře. Jasná reflekční mlhovina NGC 2023 níže vlevo je samotná ozářeným okolím horké mladé hvězdy. Hustá mračna pod základnou Koňské hlavy a na okraji NGC 2023 se vyznačují výmluvnými energetickými výtrysky s emisí v daleké červené barvě, které jsou známy jako Herbig-Harovy objekty spojované s nově vzniklými hvězdami.

Štítky: Tmavá mlhovina, Horsehead nebula, B33, Ngc2023, Herbig haro


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »