Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koňská hlava: širší pohled

Uznání: Composition and Processing: Robert Gendler
Image Data: ESO, VISTA, HLA, Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Pro vytvoření tohoto širokého pohledu na mezihvězdnou krajinu kolem slavné mlhoviny Koňská hlava byla použita kombinovaná obrazová data z velkého pozemského dalekohledu VISTA a z Hubblova kosmického dalekohledu. Po scéně, která pokrývá na obloze úhel asi dvou třetin úplňku, se rozprostírá prachový molekulární mrak zachycený v blízkých infračervených vlnových délkách. Obraz zleva doprava v odhadované vzdálenosti Koňské hlavy 1600 světelných let pokrývá asi 10 světelných let. Mlhovina vpravo nahoře je též známa jako Barnard 33, je stále rozpoznatelná jako Koňská hlava a je to prachový pilíř zářící v blízkém infračerveném světle s nově vzniklými hvězdami nahoře. Jasná reflekční mlhovina NGC 2023 níže vlevo je samotná ozářeným okolím horké mladé hvězdy. Hustá mračna pod základnou Koňské hlavy a na okraji NGC 2023 se vyznačují výmluvnými energetickými výtrysky s emisí v daleké červené barvě, které jsou známy jako Herbig-Harovy objekty spojované s nově vzniklými hvězdami.

Štítky: Tmavá mlhovina, Horsehead nebula, B33, Ngc2023, Herbig haro


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše v Plejádách

Další informace »