Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha na jezerem Crater Lake se světélkováním vzduchu

Uznání a copyright: John H. Moore; Annotation: Judy Schmidt

Kolik různých astronomických jevů se zde sešlo a dalo vznikout tomuto pohledu? Hodně. Zaprvé, v popředí je jezero Crater Lake, kaldera vytvořená vulkanickou činností planety Země před 7700 lety. Dále, unitř jezera je voda. I když voda v kráteru pochází z roztátého sněhu, tak původ vody na Zemi není obecně tak jasný, ale možná souvisí se starými impakty ledových těles na Zemi. Dále, zelená záře na obloze je světélkování vzduchu, světlo, které emitují atomy vysoko v atmosféře Země při rekombinaci v noci poté, co byly během dne energetickým slunečním světle rozděleny. To množství bodů na obloze jsou hvězdy, které září díky jaderné fůzi. Hvězdy jsou daleko za atmosférou, ale v blízkosti našeho Slunce v Galaxii Mléčná dráha. Konečně, ten jasný oblouk přes celý snímek je centrální pás Mléčné dráhy, v průměru je mnohem dále než celkem blízké hvězdy a jeho tvar je ovlivněn především gravitací. Přes svůj vzhled, pás Mléčné dráhy svítí svým vlastním světlem a světélkování vzduchi ho neozařuje. Panorama nahoře tvoří šest snímků, které byly pořízeny před dvěma týdny v Oregonu v USA.

Štítky: Mléčná dráha, Mouse over, Crater Lake, Skyglow


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »