Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. září 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. září 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad Bungle Bungles

Uznání a copyright: Mike Salway

Která část tohoto obrázku je zajímavější, země nebo obloha? Zastánci země by mohli uvést krásu starých dómů Bungle Bungle Range v západní Austrálii. Tyto malebné dómy vypadají jako obrovské vrstevnaté úly a jsou tvořeny z pískovců a usazenin uložených před více než 350 milióny let. Zastánci oblohy by mohli opěvovat krásu oblohy s centrálním pásem Mléčné dráhy, jehož oblouk se vypíná od obzoru k obzoru. Fotogenický pás Mléčné dráhy vznikal před více než 10 miliardami let a nyní do něho patří spousta dobře známých mlhovin a jasných hvězd. Naštěstí se nemusíte rozhodovat a můžete se těšit z celého tohoto krásného panorámatu složeného z 8 snímků pořízených pod tmavou oblohou národního parku Purnululu asi před dvěma měsíci.

Štítky: Mléčná dráha, Ancient arches, Bungle Bungles


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »