Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 3628 z boku

Uznání a copyright: Alessandro Falesiedi

Na ostrém teleskopickém pohledu na majestátní spirální galaxii galaxy NGC 3628, která je vidět z boku, je vidět nadýchaný galaktický disk rozdělený tmavým prachovým pásem. Je pochopitelné, že tento hloubkový galaktický portrét vnukl některým astronomům myšlenku na populární název: galaxie Hamburger. Tento pěkný vesmírný ostrov měří asi 100 000 světelných let a nachází se asi 35 miliónů světelných let v severním jarním souhvězdí Lva. V místním Vesmíru NGC 3628 sousedí s dvěma dalšími velkými spirálními galaxiemi M65 a M66, které tvoří skupinu známou jako Leo Triplet. Gravitační interakce s s kosmickými sousedy nejspíš způsobily rozsáhlé vzplanutí a zborcení spirálního disku.

Štítky: Spirální galaxie, Ngc 628, Edge-on spiral, Leo triplet


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »