Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Autoportrét při slunovratovém západu

Image Credit & Copyright: Danilo Pivato

Dnes v 05:04 světového času Slunce dosahuje nejsevernější deklinace na své roční pouti po pozemské obloze a nastává slunovrat. Červnový slunovrat vyznačuje astronomický začátek léta na severní polokouli a zimy na polokouli jižní. Slunovrat přináší nejdelší severní den, tedy nejdelší období mezi východem a západem Slunce. Tento kompozitní snímek sleduje dráhu Slunce koncem červnového slunovratového dne roku 2012, kdy se blíží k západnímu obzoru na malebné, jasné obloze. Scéna míří na severozápad na pobřeží Tyrénského moře ze Santa Severa v Itálii. V dobře načasované sekvenci je proti zdi městského středověkého hradu vidět ozářená malá postava samotného fotografa.

Štítky: Slunovrat, Západ slunce, Castle


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »