Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. červen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. červen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplněk v perigeu

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis (TWAN)

V neděli po západu vyjde velký, jasný a krásný úplněk. Jeho úplná fáze nastane 23. června, 11:32 UT krátce před dosažením perigea, což je nejbližší bod oběžné dráhy Měsíce k Zemi, takže nastane největší úplněk roku 2013. Takové okolnosti nejsou zase tak vzácné. Úplná lunární fáze nastává poblíž perigea měsíční orbity zhruba jednou za 14 lunárních měsíců. To znamená, že příští úplněk v perigeu nastane 10. srpna 2014, 14. úplněk po letošním 23. červnu. Před 14 úplňky byl 5. května 2012 perigeový úplněk zachycen na tomto inspirativním teleskopickém nočním pohledu nad mysem Sounion a starověkým chrámem Poseidona v Řecku.

Štítky: Úplněk, Přízemí


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »