Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve středu spirální galaxie M61

Uznání: ESA/Hubble, NASA; Acknowledgements: G. Chapdelaine & L. Limatola

M61 je spirální galaxie s příčkou v blízké Kupě galaxií v Panně. V M61 jsou vidět charakteristiky běžné u spirálních galaxií: jasná spirální ramena, centrální příčka, prachové pásy a jasné shluky hvězd. M61, též známá jako NGC 4303, se podobá naší vlastní Galaxii Mléčné dráze. M61 byla objevena dalekohledem v roce 1779 dvakrát ten samý den, ale jeden z pozorovatelů ji původně chybně považoval za kometu. Světlu to z M61 k nám trvá 55 miliónů let. Snímek centrálních oblastí M61 nahoře pořídil Hubblův kosmický dalekohled a snímek byl upraven pro zveřejnění v soutěži zpracování obrazu Hubblovy skryté poklady.

Štítky: Spirální galaxie, M61, Spiral arms


8. vesmírný týden 2019

8. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 2. do 24. 2. 2019. Měsíc bude v úplňku. Večer se objevuje Merkur a vysoko jsou Mars a Uran. Ráno můžeme pozorovat Jupiter, a také úhlově blízko sebe se pohybující Venuši a Saturn. Skončila mise Opportunity na Marsu. Startovat má mimo jiné izraelský měsíční lander Beresheet. InSight vyložila přístroj HP3. Japonská sonda Hayabusa 2 by se měla pokusit o odběr vzorků z asteroidu Ryugu. Před 125 lety se narodil astronom a diplomat Jaroslav Císař.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Další informace »