Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteory, letadla a Galaxie nad kaňonem Bryce

Uznání a copyright: Dave Lane

Někdy je země i obloha nádherná a plná ruchu. V popředí je krajina kolem kaňonu Bryce v Utahu v USA, který je slavný svými mnoha zajímavými skalními útvary, které za milióny let zerodovaly. Obloha nahoře je po právu fotogenická, je na ní vidět do oblouku centrální disk naší Galaxie Mléčné dráhy, čáry, které patří třem prolétajícím letadlům a přinejmenší čtyřem meteorům, eta Aquariidám, a jasné hvězdy, včetně letního trojúhelníku. Snímek nahoře je digitální panoráma, které vzniklo z 12 menších snímků pořízených 6. května. Pokud jste minuli nedávný meteorický roj eta Aquariid, tak nezoufejte, můžete se dočkat nečekané příležitosti. Nadšení pozorovatelé se už těší, zda se v sobotu 24. května v časných ranních hodinách vyvine nový meteorický roj, tehdy totiž bude Země procházet přes možné husté mračno prachu a trosek z komety 209P/LINEAR.

Nejlepší vesmírné snímky: Přednáška APODu 17. června v Paříži zdarma.

Štítky: Meteors, Planes, Bryce Canyon


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ufo 5

ufo

Další informace »