Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiterova Velká rudá skvrna z Voyageru 1

Uznání: NASA, JPL; Digital processing: Björn Jónsson (IAAA)

Co se stane s Jupiterovou Velkou rudou skvrnou? Již od 1930-tých let se pozoruje její zmenšování, ale rychlost smršťování Velké rudé skvrny se v posledních letech zvýšila. Velká rudá skvrna je hurikánem větším než Země, který zuří přinejmenším tak dlouho, co ji mohly dalekohledy pozorovat. Podobně jako většina astronomických úkazů, ani Velká rudá skvrna nebyla předpovězena, ani bezprostředně pochopena po svém objevu. I když se zdá, že svou roli hrají malé víry, které oblačný systém krmí, tak lepší porozumění tohoto obřího bouřkového mračna zůstává předmětem výzkumu a může vyústit do lepšího pochopení počasí zde na Zemi. Obrázek nahoře je digitálním vylepšením snímku Jupiteru, který v roce 1979 pořídila kosmická sonda Voyager 1, když kolem největší planety Sluneční soustavy prolétala. K Jupiteru nyní míří kosmická sonda Juno organizace NASA, která tam přiletí v roce 2016.

Průzkum: Líbí se vám úvodní otázky APODu?

Štítky: Jupiter, Velká rudá skvrna, Voyager


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »