Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiterova Velká rudá skvrna z Voyageru 1

Uznání: NASA, JPL; Digital processing: Björn Jónsson (IAAA)

Co se stane s Jupiterovou Velkou rudou skvrnou? Již od 1930-tých let se pozoruje její zmenšování, ale rychlost smršťování Velké rudé skvrny se v posledních letech zvýšila. Velká rudá skvrna je hurikánem větším než Země, který zuří přinejmenším tak dlouho, co ji mohly dalekohledy pozorovat. Podobně jako většina astronomických úkazů, ani Velká rudá skvrna nebyla předpovězena, ani bezprostředně pochopena po svém objevu. I když se zdá, že svou roli hrají malé víry, které oblačný systém krmí, tak lepší porozumění tohoto obřího bouřkového mračna zůstává předmětem výzkumu a může vyústit do lepšího pochopení počasí zde na Zemi. Obrázek nahoře je digitálním vylepšením snímku Jupiteru, který v roce 1979 pořídila kosmická sonda Voyager 1, když kolem největší planety Sluneční soustavy prolétala. K Jupiteru nyní míří kosmická sonda Juno organizace NASA, která tam přiletí v roce 2016.

Průzkum: Líbí se vám úvodní otázky APODu?

Štítky: Jupiter, Velká rudá skvrna, Voyager


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »