Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiterova Velká rudá skvrna z Voyageru 1

Uznání: NASA, JPL; Digital processing: Björn Jónsson (IAAA)

Co se stane s Jupiterovou Velkou rudou skvrnou? Již od 1930-tých let se pozoruje její zmenšování, ale rychlost smršťování Velké rudé skvrny se v posledních letech zvýšila. Velká rudá skvrna je hurikánem větším než Země, který zuří přinejmenším tak dlouho, co ji mohly dalekohledy pozorovat. Podobně jako většina astronomických úkazů, ani Velká rudá skvrna nebyla předpovězena, ani bezprostředně pochopena po svém objevu. I když se zdá, že svou roli hrají malé víry, které oblačný systém krmí, tak lepší porozumění tohoto obřího bouřkového mračna zůstává předmětem výzkumu a může vyústit do lepšího pochopení počasí zde na Zemi. Obrázek nahoře je digitálním vylepšením snímku Jupiteru, který v roce 1979 pořídila kosmická sonda Voyager 1, když kolem největší planety Sluneční soustavy prolétala. K Jupiteru nyní míří kosmická sonda Juno organizace NASA, která tam přiletí v roce 2016.

Průzkum: Líbí se vám úvodní otázky APODu?

Štítky: Jupiter, Velká rudá skvrna, Voyager


17. vesmírný týden 2025

17. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 4. do 27. 4. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a poté se na ranní obloze potká s Venuší a Saturnem. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni a nastala jedna silnější polární záře. Přistál Sojuz MS-26 s třemi členy dlouhodobé expedice z ISS. Očekáváme průlet sondy Lucy kolem planetky Donaldjohanson. Před 35 lety byl na oběžnou dráhu vynesen Hubbleův vesmírný dalekohled.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN)

Zanikající kometa C/2025 F2 (SWAN). Měřítko 7.7"/px. Nízko nad severovýchodním obzorem, svítání.

Další informace »