Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noc v andském ledovém lesu

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Tento les penitentes ze sněhu a ledu odráží přes náhorní plošinu Chajnantor měsíční světlo. Tato oblast se nachází v chilských Andách ve výšce 5000 metrů nedaleko od jedné z nejdůležitějších astronomických observatoří na Zemi Atacama Large Millimeter/submillimeter Array. Penitentes jsou vysoké až několik metrů, mají zploštělé, ostré tvary a jejich orientace minimalizuje jejich stín v místním poledni. Pro jejich vznik je důležitá sublimace vyvolaná slunečním světlem v suché, chladné a řídké atmosféře. Sublimace je přímý přechod z pevného do plynného skupenství a tento proces nastává také na ledovém povrchu komet. Trochu strašidelná krajina nahoře se prostírá pod jižní oblohou. U levého okraje panorámatu jsou souhvězdí Pegasus, Andromeda a Perseus, jejichž tvary mají kořeny v mýtech. Ve středu jsou jasné a barevné hvězdy lovce Oriona spolu s Velkým Magellanovým mračnem a daleko vpravo je jižní nebeský pól.

Štítky: Souhvězdí, Sublimation, Andes, Mouse over, Penitentes


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Aktívna oblasť AR2871

Aktívna oblasť AR2871 vyprodukovala na Slnku ďalšiu erupciu.

Další informace »