Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noc v andském ledovém lesu

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Tento les penitentes ze sněhu a ledu odráží přes náhorní plošinu Chajnantor měsíční světlo. Tato oblast se nachází v chilských Andách ve výšce 5000 metrů nedaleko od jedné z nejdůležitějších astronomických observatoří na Zemi Atacama Large Millimeter/submillimeter Array. Penitentes jsou vysoké až několik metrů, mají zploštělé, ostré tvary a jejich orientace minimalizuje jejich stín v místním poledni. Pro jejich vznik je důležitá sublimace vyvolaná slunečním světlem v suché, chladné a řídké atmosféře. Sublimace je přímý přechod z pevného do plynného skupenství a tento proces nastává také na ledovém povrchu komet. Trochu strašidelná krajina nahoře se prostírá pod jižní oblohou. U levého okraje panorámatu jsou souhvězdí Pegasus, Andromeda a Perseus, jejichž tvary mají kořeny v mýtech. Ve středu jsou jasné a barevné hvězdy lovce Oriona spolu s Velkým Magellanovým mračnem a daleko vpravo je jižní nebeský pól.

Štítky: Souhvězdí, Sublimation, Andes, Mouse over, Penitentes


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »