Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noc v andském ledovém lesu

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Tento les penitentes ze sněhu a ledu odráží přes náhorní plošinu Chajnantor měsíční světlo. Tato oblast se nachází v chilských Andách ve výšce 5000 metrů nedaleko od jedné z nejdůležitějších astronomických observatoří na Zemi Atacama Large Millimeter/submillimeter Array. Penitentes jsou vysoké až několik metrů, mají zploštělé, ostré tvary a jejich orientace minimalizuje jejich stín v místním poledni. Pro jejich vznik je důležitá sublimace vyvolaná slunečním světlem v suché, chladné a řídké atmosféře. Sublimace je přímý přechod z pevného do plynného skupenství a tento proces nastává také na ledovém povrchu komet. Trochu strašidelná krajina nahoře se prostírá pod jižní oblohou. U levého okraje panorámatu jsou souhvězdí Pegasus, Andromeda a Perseus, jejichž tvary mají kořeny v mýtech. Ve středu jsou jasné a barevné hvězdy lovce Oriona spolu s Velkým Magellanovým mračnem a daleko vpravo je jižní nebeský pól.

Štítky: Souhvězdí, Sublimation, Andes, Mouse over, Penitentes


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »