Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noc v andském ledovém lesu

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Tento les penitentes ze sněhu a ledu odráží přes náhorní plošinu Chajnantor měsíční světlo. Tato oblast se nachází v chilských Andách ve výšce 5000 metrů nedaleko od jedné z nejdůležitějších astronomických observatoří na Zemi Atacama Large Millimeter/submillimeter Array. Penitentes jsou vysoké až několik metrů, mají zploštělé, ostré tvary a jejich orientace minimalizuje jejich stín v místním poledni. Pro jejich vznik je důležitá sublimace vyvolaná slunečním světlem v suché, chladné a řídké atmosféře. Sublimace je přímý přechod z pevného do plynného skupenství a tento proces nastává také na ledovém povrchu komet. Trochu strašidelná krajina nahoře se prostírá pod jižní oblohou. U levého okraje panorámatu jsou souhvězdí Pegasus, Andromeda a Perseus, jejichž tvary mají kořeny v mýtech. Ve středu jsou jasné a barevné hvězdy lovce Oriona spolu s Velkým Magellanovým mračnem a daleko vpravo je jižní nebeský pól.

Štítky: Souhvězdí, Sublimation, Andes, Mouse over, Penitentes


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »