Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled z Chajnantor

Uznání a copyright: Stéphane Guisard (Los Cielos de America), TWAN

Pohled na noční oblohu z výše přes 5000 metrů z náhorní roviny Chajnantor v chilských Andách doslova bere dech a to více způsoby. Řídká atmosféra při asi padesátiprocentním tlaku na úrovni moře na tomto tmavém místě je také extrémně suchá. Z toho důvodu je ideálním místem pro přístroj ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array), který je navržen pro výzkum vesmíru na vlnových délkách více než 1000 krát delších, než je viditelné světlo. Ve středu této panoramatické scény jsou 7 a 12 metrové parabolické antény, které jsou osvětleny mladým Měsícem usazeným v oblouku Mléčné dráhy. Konfigurace antén ALMA by měla dosáhnout rozlišení srovnatelného s kosmickými dalekohledy při zapojení jako interferometr. Noc zdobí dráha meteoru vlevo a satelitní galaxie Mléčné dráhy: Velký (dole) a Malý Magellanův mrak.

Štítky: Měsíc, Mléčná dráha, Observatoř, Alma, Chajnantor


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »