Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled z Chajnantor

Uznání a copyright: Stéphane Guisard (Los Cielos de America), TWAN

Pohled na noční oblohu z výše přes 5000 metrů z náhorní roviny Chajnantor v chilských Andách doslova bere dech a to více způsoby. Řídká atmosféra při asi padesátiprocentním tlaku na úrovni moře na tomto tmavém místě je také extrémně suchá. Z toho důvodu je ideálním místem pro přístroj ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array), který je navržen pro výzkum vesmíru na vlnových délkách více než 1000 krát delších, než je viditelné světlo. Ve středu této panoramatické scény jsou 7 a 12 metrové parabolické antény, které jsou osvětleny mladým Měsícem usazeným v oblouku Mléčné dráhy. Konfigurace antén ALMA by měla dosáhnout rozlišení srovnatelného s kosmickými dalekohledy při zapojení jako interferometr. Noc zdobí dráha meteoru vlevo a satelitní galaxie Mléčné dráhy: Velký (dole) a Malý Magellanův mrak.

Štítky: Měsíc, Mléčná dráha, Observatoř, Alma, Chajnantor


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »