Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zachyceno při dosvitu

Uznání: ESO, L. Calçada - Research Team: Sandra Savaglio (MPE) et al.

Na této ilustraci jsou dvě vzdálené galaxie, které vznikly asi dvě miliardy let po velkém třesku, zachycené při dosvitu GRB090323, při gama vzplanutí viditelném přes celý Vesmír. Vzplanutí září přes svou vlastní hostitelskou galaxii a další blízkou galaxii, přičemž postavení gama záblesku a galaxií bylo odvozeno ze spektra dosvitu po detekci původního vzplanutí Fermiho kosmickým gama dalekohledem v březnu 2009. Jak je vidět jedním z Velmi velkých dalekohledů Evropské jižní observatoře, spektrum zeslabujícího se dosvitu také nabízí překvapivý výsledek - vzdálené galaxie jsou bohatší na těžké prvky, než Slunce, přičemž jde o zatím nejvyšší kdy pozorovaný výskyt v raném Vesmíru. Těžké prvky, které obohatily vyvinuté galaxie v místním Vesmíru byly vyrobeny minulými generacemi hvězd. Takže tyto mladé galaxie v porovnání s Mléčnou dráhou zakusily nesmírně rychlé vznikání hvězd a chemický vývoj. Světlo na ilustraci pochází z místa vzplanutí vlevo a následně prochází galaxií vpravo. Na vložených obrázcích jsou spektra ilustrující tmavé absorpční čáry z prvků v galaxiích, které se otiskly do dosvitového světla. Astronomové na planetě Zemi by byli asi 12 miliard světelných let vpravo od hrany ilustrace.

Štítky: Galaxie, Gama vzplanutí, Grb090323, Afterglow


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »