Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled na CLIMSO

Uznání a copyright: Alain Sallez (picdumidi.org)

Zajímavý pohled do kopule observatoře Pic Du Midi na vrcholu hory ve francouzských Pyrenejích vznikl po západu Slunce. Zatímco jiné observatoře po západu svoji práci začínají, tato právě skončila. Přístroj uvnitř je CLIMSO (Christian Latouche IMageur Solaire) určený pro výzkum dynamických jevů na povrchu a v atmosféře Slunce. CLIMSO pro snímkování sluneční atmosféry nebo korony používá koronograf. Koronograf vyvinul v letech 1930-tých francouzský astronom Bernard Lyot, ve středu dalekohledu cloní paprsky, vytváří tak umělé sluneční zatmění a tak umožňuje trvalý pohled na sluneční koronu. Tato surealistická soumračná scéna nad mořem mraků ukazuje vnitřek kopule prostřednictvím jediné dlouhé expozice, při které se otevřená štěrbina otočila přes celý pohled.

Štítky: Slunce, Observatoř, Climso, Coronograph, Pic du midi


2. vesmírný týden 2026

2. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 1. do 11. 1. 2026. Měsíc po úplňku spěje k poslední čtvrti. Večer je nad jihem až jihozápadem Saturn s Neptunem a nad jihovýchodem Jupiter, který bude v opozici, a tedy nejblíže Zemi a viditelný celou noc. Uran je také v noci vysoko na obloze a chybí jen planety v konjunkci se Sluncem. Aktivita Slunce se zvýšila a erupce vedly i k aktivitě geomagnetického pole a slabým polárním zářím. Pokračují starty Falconů 9 pro platící zákazníky i pro vlastní síť Starlink. K testu se chystá nová raketa Ceres-2. Před 90 lety se narodil Robert Woodrow Wilson, který spolu s Arno Penziasem objevil záření kosmického pozadí.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tulip Nebula

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2025 obdržel snímek „Tulip Nebula“, jehož autorem je astrofotograf Peter Jurista Víte, že nejkrásnější tulipán nekoupíte v Holandsku, ale objevíte jej na noční obloze? Zejména v létě vysoko nad našimi hlavami brázdí bůh Zeus, proměněný v Labuť, když

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (433) Eros poblíž galaxie M33.

Planetka (433) Eros poblíž galaxie M33. Složeno ze 119 jednotlivých expozic po 10 sekundách. Měřítko snímku je 6.8 arcsec/px, sever je nahoře, východ vlevo. Výsledek nepříznivě ovlivnilo silné měsíční světlo, které se navíc rozptylovalo na souvislé sněhové pokrývce. Teplota vzduchu -10.7°C.

Další informace »