Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled na CLIMSO

Uznání a copyright: Alain Sallez (picdumidi.org)

Zajímavý pohled do kopule observatoře Pic Du Midi na vrcholu hory ve francouzských Pyrenejích vznikl po západu Slunce. Zatímco jiné observatoře po západu svoji práci začínají, tato právě skončila. Přístroj uvnitř je CLIMSO (Christian Latouche IMageur Solaire) určený pro výzkum dynamických jevů na povrchu a v atmosféře Slunce. CLIMSO pro snímkování sluneční atmosféry nebo korony používá koronograf. Koronograf vyvinul v letech 1930-tých francouzský astronom Bernard Lyot, ve středu dalekohledu cloní paprsky, vytváří tak umělé sluneční zatmění a tak umožňuje trvalý pohled na sluneční koronu. Tato surealistická soumračná scéna nad mořem mraků ukazuje vnitřek kopule prostřednictvím jediné dlouhé expozice, při které se otevřená štěrbina otočila přes celý pohled.

Štítky: Slunce, Observatoř, Climso, Coronograph, Pic du midi


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »