Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Pelikán

Uznání a copyright: Martin Pugh

Ta výrazná emisní brázda v tomto svěžím koutu oblohy má označení IC 5067. Brázda je součástí větší emisní mlhoviny zřetelného tvaru s populárním názvem mlhovina Pelikán, měří asi 10 světelných let a sleduje křivky hlavy a krku kosmického pelikána. Podrobný obrázek mlhoviny Pelikán vznikl z úzkopásmových dat, která mapují emise atomů síry, vodíku a kyslíku do červené, zelené a modré barvy. Ty tmavé, fantastické tvary v pohledu jsou mračna chladného plynu a prachu opracované energetickým zářením z mladých, horkých, hmotných hvězd. Uvnitř těch tmavých útvarů ale hvězdy také vznikají. Například dvojnásobný výtrysk vyvěrající z vrcholku dlouhého tmavého úponku je výmluvným znamením vnořené protohvězdy katalogizované jako Herbig-Haro 555. Samotná mlhovina Pelikán, též známá jako IC 5070, je asi 2000 světelných let daleko. Mlhovina se nachází na severovýchod od jasné hvězdy Deneb vysokoletícího souhvězdí Labuť (Cygnus).

Štítky: Mlhovina Pelikán, Ic5067, Ic5070, Star-formation, Hh555


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »