Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Pelikán

Uznání a copyright: Martin Pugh

Ta výrazná emisní brázda v tomto svěžím koutu oblohy má označení IC 5067. Brázda je součástí větší emisní mlhoviny zřetelného tvaru s populárním názvem mlhovina Pelikán, měří asi 10 světelných let a sleduje křivky hlavy a krku kosmického pelikána. Podrobný obrázek mlhoviny Pelikán vznikl z úzkopásmových dat, která mapují emise atomů síry, vodíku a kyslíku do červené, zelené a modré barvy. Ty tmavé, fantastické tvary v pohledu jsou mračna chladného plynu a prachu opracované energetickým zářením z mladých, horkých, hmotných hvězd. Uvnitř těch tmavých útvarů ale hvězdy také vznikají. Například dvojnásobný výtrysk vyvěrající z vrcholku dlouhého tmavého úponku je výmluvným znamením vnořené protohvězdy katalogizované jako Herbig-Haro 555. Samotná mlhovina Pelikán, též známá jako IC 5070, je asi 2000 světelných let daleko. Mlhovina se nachází na severovýchod od jasné hvězdy Deneb vysokoletícího souhvězdí Labuť (Cygnus).

Štítky: Mlhovina Pelikán, Ic5067, Ic5070, Star-formation, Hh555


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »