Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bolid Leonidy nad Tenerife

Uznání a copyright: Juergen Rendtel (AIP Potsdam), IMO

Historicky aktivní roj Leonid byl tento rok zastíněn jasným měsíčním světlem. Přesto ale věrní pozorovatelé oblohy viděli vrchol aktivity 18. listopadu a ani záře měsíčního světla nedokázala přesvítit tento brilantní bolid. Barevná stopa tohoto meteoru i závěrečný záblesk byl zachycen časně ráno na západní obloze na Kanárských ostrovech nad observatoří Observatorio del Teide na Tenerife. Leonidy jsou vlastně částice prachu zametané naší Zemí, když zrovna prochází kolem dráhy periodické komety Tempel-Tuttle a typicky vstupují do atmosféry rychlostí téměř 70 kilometrů za sekundu. Širokoúhlá, od Měsíce odvrácená kamera, také poblíž středu zachytila jasné hvězdy v dobře známých souhvězdích Orion a Býk. Na vložených snímcích jsou dvě expozice trvalé stopy bolidu. Tyto dva následné snímky sledují záblesk meteoru po několika minutách, když výškový vítr slabou kouřovou stopu rozptýlil. Na obou velkých budovách jsou vidět dalekohledy GREGOR s červenou kopulí a vakuový věžový sluneční dalekohled u pravého okraje, oba jsou sluneční dalekohledy.

Štítky: Meteor, Observatoř, Meteorický roj Leonid, Bolid, Teide, Tenerife


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »