Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. listopad 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. listopad 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bolid Leonidy nad Tenerife

Uznání a copyright: Juergen Rendtel (AIP Potsdam), IMO

Historicky aktivní roj Leonid byl tento rok zastíněn jasným měsíčním světlem. Přesto ale věrní pozorovatelé oblohy viděli vrchol aktivity 18. listopadu a ani záře měsíčního světla nedokázala přesvítit tento brilantní bolid. Barevná stopa tohoto meteoru i závěrečný záblesk byl zachycen časně ráno na západní obloze na Kanárských ostrovech nad observatoří Observatorio del Teide na Tenerife. Leonidy jsou vlastně částice prachu zametané naší Zemí, když zrovna prochází kolem dráhy periodické komety Tempel-Tuttle a typicky vstupují do atmosféry rychlostí téměř 70 kilometrů za sekundu. Širokoúhlá, od Měsíce odvrácená kamera, také poblíž středu zachytila jasné hvězdy v dobře známých souhvězdích Orion a Býk. Na vložených snímcích jsou dvě expozice trvalé stopy bolidu. Tyto dva následné snímky sledují záblesk meteoru po několika minutách, když výškový vítr slabou kouřovou stopu rozptýlil. Na obou velkých budovách jsou vidět dalekohledy GREGOR s červenou kopulí a vakuový věžový sluneční dalekohled u pravého okraje, oba jsou sluneční dalekohledy.

Štítky: Meteor, Observatoř, Meteorický roj Leonid, Bolid, Teide, Tenerife


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »