Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tichý Sagittarius A*

Uznání: X-ray - NASA / CXC / Q. Daniel Wang (UMASS) et al., IR - NASA/STScI

Horký plyn se těžko polyká. To je zřejmě pravda přinejmenším pro superhmotnou černou díru ve středu naší Galaxie Mléčné dráhy. Černá díra v Mléčné dráze je známa jako zdroj Sagittarius A* a je ve středu tohoto kompozitního snímku z infračerveného (červená a žlutá) a rentgenového (modrá) záření. Na vloženém obrázku je vidět difuzní emise kolem čerrné díry vzdálené asi 26 000 světelných let v galaktickém centru v poli o šířce asi 1/2 stupně a to na základě údajů z rozsáhlé pozorovací kampaně z rentgenové družicové observatoře Chandra. Astronomové přišli na to, že rentgenová emise pochází od horkého plynu z větru mladých hmotných hvězd v této oblasti. Údaje z Chandry ukazují, že asi jen 1% plynu či méně v gravitačním vlivu černé díry vůbec kdy dosáhne horizontu událostí, tedy ztratí dosti tepla a úhlového momentu na to, aby spadlo do černé díry, zatímco zbytek plynu unikne ven. Výsledek vysvětluje, proč je černá díra v Mléčné dráze tak tichá a mnohem slabší, než by se v rentgenovém záření dalo čekat. Nejspíš to platí i pro většinu superhmotných černých děr v galaxiích v okolním vesmíru.

Štítky: Mléčná dráha, Galaktický střed, Černá díra, Sgr a*


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2017 K2 (PANSTARRS)

Snímek komety C/2017 K2 (PANSTARRS) . Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Poměrně vzdálená kometa se na obloze velmi zvolna pohybovala souhvězdím Herkula. Vzdálenost od Země 5.997 au, od Slunce 6.372 au. Rychlost pohybu po obloze 0.33 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 13.9 mag.

Další informace »