Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Černá díra v Mléčné dráze

Uznání: NASA, JPL-Caltech, NuSTAR project

Ve středu naší Mléčné dráhy, ve vzdálenosti asi 27 000 světelných let, se nachází černá díra o hmotnosti 4 miliónů Sluncí. Tato černá díra Mléčné dráhy se pěkně jmenuje Sagittarius A* (čti A-hvězda) a naštěstí se chová velice způsobně ve srovnání s centrálními černými děrami ve vzdálených aktivních galaxiích a materiál kolem sebe konzumuje poklidným způsobem. Čas o času ovšem zaplápolá. Nedávné vzplanutí trvalo několik hodin a na sérii výborných rentgenových snímků je zachytila družice NuSTAR (Nuclear Spectroscopic Telescope Array). Družice NuSTAR byla vypuštěna 13. června a je prvním dalekohledem, který poskytuje zaostřené pohledy na oblast kolem Sgr A* v rentgenových energiích vyšších, než je možné z observatoří Chandra a XMM. Nedávnou sekvenci vzplanutí pokrývající dva dny pozorování dalekohledem NuSTAR ilustrují panely vpravo. Rentgenové záření vzniká v materiálu zahřívaném na teploty přes 100 miliónů stupňů Celsia, urychlovaném na rychlosti blízké rychlosti světla při padání do centrální černé díry Mléčné dráhy. Hlavní vložený rentgenový snímek zabírá asi 100 světelných let. Jasná oblast na tomto snímku představuje ten nejžhavější materiál nejblíže k černé díře, zatímco růžové mračno nejspíše patří nedalekému zbytku supernovy.

Štítky: Mléčná dráha, Rentgenový, Černá díra, SgrA*, Supermassive, Nustar


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »