Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Černá díra v Mléčné dráze

Uznání: NASA, JPL-Caltech, NuSTAR project

Ve středu naší Mléčné dráhy, ve vzdálenosti asi 27 000 světelných let, se nachází černá díra o hmotnosti 4 miliónů Sluncí. Tato černá díra Mléčné dráhy se pěkně jmenuje Sagittarius A* (čti A-hvězda) a naštěstí se chová velice způsobně ve srovnání s centrálními černými děrami ve vzdálených aktivních galaxiích a materiál kolem sebe konzumuje poklidným způsobem. Čas o času ovšem zaplápolá. Nedávné vzplanutí trvalo několik hodin a na sérii výborných rentgenových snímků je zachytila družice NuSTAR (Nuclear Spectroscopic Telescope Array). Družice NuSTAR byla vypuštěna 13. června a je prvním dalekohledem, který poskytuje zaostřené pohledy na oblast kolem Sgr A* v rentgenových energiích vyšších, než je možné z observatoří Chandra a XMM. Nedávnou sekvenci vzplanutí pokrývající dva dny pozorování dalekohledem NuSTAR ilustrují panely vpravo. Rentgenové záření vzniká v materiálu zahřívaném na teploty přes 100 miliónů stupňů Celsia, urychlovaném na rychlosti blízké rychlosti světla při padání do centrální černé díry Mléčné dráhy. Hlavní vložený rentgenový snímek zabírá asi 100 světelných let. Jasná oblast na tomto snímku představuje ten nejžhavější materiál nejblíže k černé díře, zatímco růžové mračno nejspíše patří nedalekému zbytku supernovy.

Štítky: Mléčná dráha, Rentgenový, Černá díra, SgrA*, Supermassive, Nustar


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »