Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rotorový mrak nad Wisconsinem

Uznání: Megan Hanrahan (Pierre cb), Wikipedia

O jaký druh mračna se jedná? Jde o druh mraku arcus zvaný rotorový mrak. Tyto vzácné dlouhé mraky vznikají poblíž postupující studené fronty. Proudění vzduchu dolů z postupující studené fronty může způsobit, že teplý vlhký vzduch začne stoupat, ochladí se pod rosný bod a vytvoří mrak. Pokud se tak stane stejným způsobem podél celé fronty, tak může vzniknout rotorový mrak. V rotorovém mraku může vzduch cirkulovat podél dlouhé horizontální osy. Předpokládá se, že se rotorový mrak nemůže přeměnit na tornádo. Na rozdíl od podobného návějového mraku je rotorový mrak zcela oddělen od svého mateřského mraku cumulonimbus. Na snímku nahoře z roku 2007 je vidět, jak se do dálky táhne rotorový mrak, když se k Racine ve Wisconsinu v USA blížila bouře.

Štítky: Wisconsin, Roll cloud, Arcus cloud


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »