Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rotorový mrak nad Wisconsinem

Uznání: Megan Hanrahan (Pierre cb), Wikipedia

O jaký druh mračna se jedná? Jde o druh mraku arcus zvaný rotorový mrak. Tyto vzácné dlouhé mraky vznikají poblíž postupující studené fronty. Proudění vzduchu dolů z postupující studené fronty může způsobit, že teplý vlhký vzduch začne stoupat, ochladí se pod rosný bod a vytvoří mrak. Pokud se tak stane stejným způsobem podél celé fronty, tak může vzniknout rotorový mrak. V rotorovém mraku může vzduch cirkulovat podél dlouhé horizontální osy. Předpokládá se, že se rotorový mrak nemůže přeměnit na tornádo. Na rozdíl od podobného návějového mraku je rotorový mrak zcela oddělen od svého mateřského mraku cumulonimbus. Na snímku nahoře z roku 2007 je vidět, jak se do dálky táhne rotorový mrak, když se k Racine ve Wisconsinu v USA blížila bouře.

Štítky: Wisconsin, Roll cloud, Arcus cloud


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »