Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. září 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. září 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rotorový mrak nad Wisconsinem

Uznání: Megan Hanrahan (Pierre cb), Wikipedia

O jaký druh mračna se jedná? Jde o druh mraku arcus zvaný rotorový mrak. Tyto vzácné dlouhé mraky vznikají poblíž postupující studené fronty. Proudění vzduchu dolů z postupující studené fronty může způsobit, že teplý vlhký vzduch začne stoupat, ochladí se pod rosný bod a vytvoří mrak. Pokud se tak stane stejným způsobem podél celé fronty, tak může vzniknout rotorový mrak. V rotorovém mraku může vzduch cirkulovat podél dlouhé horizontální osy. Předpokládá se, že se rotorový mrak nemůže přeměnit na tornádo. Na rozdíl od podobného návějového mraku je rotorový mrak zcela oddělen od svého mateřského mraku cumulonimbus. Na snímku nahoře z roku 2007 je vidět, jak se do dálky táhne rotorový mrak, když se k Racine ve Wisconsinu v USA blížila bouře.

Štítky: Wisconsin, Roll cloud, Arcus cloud


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »