Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Továrna na hvězdy Messier 17

Uznání a copyright: Subaru Telescope (NAOJ), Hubble Space Telescope;
Processing: Robert Gendler & Roberto Colombari

Co se děje ve středu této mlhoviny? Továrna na hvězdy známá jako Messier 17 je opracovaná hvězdnými větry a radiací, a nachází se asi 5500 světelných let daleko v na mlhoviny bohatém souhvězdí Střelce (Sagittarius). V této vzdálenosti by stupeň široké pole zabíralo skoro 100 světelných let. Ostrý, barevný, kompozitní obraz využívá data z vesmírných i pozemských dalekohledů a sleduje i slabé podrobnosti plynných a prachových mračen v této oblasti proti pozadí hvězd centrální Mléčné dráhy. Hvězdné větry a energetické světlo ze žhavých, hmotných hvězd, které vznikly v M17 z hromady kosmického plynu a prachu, pomalu ukrajovaly zbývající mezihvězdný materiál za vzniku vzhledu dutin a vlnitých tvarů. M17 je též známa jako Mlhovina omega nebo Labutí mlhovina.

Štítky: Star-formation, Emisní mlhovina, M17


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »