Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kuželová mlhovina z Hubbla

Uznání: Hubble Legacy Archive, NASA, ESA - Processing & Licence: Judy Schmidt

V obrovském prachovém pilíři zvaném Kuželová mlhovina vznikají hvězdy. Ve hvězdných porodnicích, kde do zárodečných mračen prachu a plynu praží energetické větry nově zrozených hvězd, jsou četné kužely, pilíře a vznešené proudnicové útvary. Kuželová mlhovina je takovým dobře známým příkladem a nachází se uvnitř jasné galaktické hvězdotvorné oblasti NGC 2264. Kužel do nevídaných detailů zachytil na tomto podrobném kompozitu z několika pozorování družicový Hubblův kosmický dalekohled. Kuželová mlhovina je asi 2500 světelných let daleko v souhvězdí Jednorožce (Monoceros), je asi 7 světelných let dlouhá a zde zobrazená oblast kolem hlavy kužele měří asi 2,5 světelného roku. To je o něco přes polovinu vzdálenosti k nejbližšímu hvězdnému sousedovi v našem výběžku Galaxie, k hvězdě alfa Centauri. Hmotná hvězda NGC 2264 IRS, kterou v roce 1997 zachytila Hubblova infračervená kamera, je nejspíš zdrojem větru, který Kuželovou mlhovinu opracovává a nachází se nahoře nad snímkem. Červený závoj Kuželové mlhoviny vzniká zářením vodíku.

Štítky: Hubblův kosmický dalekohled, Cone Nebula, Dust pillar


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »