Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. květen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. květen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kuželová mlhovina z Hubbla

Uznání: Hubble Legacy Archive, NASA, ESA - Processing & Licence: Judy Schmidt

V obrovském prachovém pilíři zvaném Kuželová mlhovina vznikají hvězdy. Ve hvězdných porodnicích, kde do zárodečných mračen prachu a plynu praží energetické větry nově zrozených hvězd, jsou četné kužely, pilíře a vznešené proudnicové útvary. Kuželová mlhovina je takovým dobře známým příkladem a nachází se uvnitř jasné galaktické hvězdotvorné oblasti NGC 2264. Kužel do nevídaných detailů zachytil na tomto podrobném kompozitu z několika pozorování družicový Hubblův kosmický dalekohled. Kuželová mlhovina je asi 2500 světelných let daleko v souhvězdí Jednorožce (Monoceros), je asi 7 světelných let dlouhá a zde zobrazená oblast kolem hlavy kužele měří asi 2,5 světelného roku. To je o něco přes polovinu vzdálenosti k nejbližšímu hvězdnému sousedovi v našem výběžku Galaxie, k hvězdě alfa Centauri. Hmotná hvězda NGC 2264 IRS, kterou v roce 1997 zachytila Hubblova infračervená kamera, je nejspíš zdrojem větru, který Kuželovou mlhovinu opracovává a nachází se nahoře nad snímkem. Červený závoj Kuželové mlhoviny vzniká zářením vodíku.

Štítky: Hubblův kosmický dalekohled, Cone Nebula, Dust pillar


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »