Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

V záři Alfa Centauri

Uznání a copyright: Marco Lorenzi (Glittering Lights)

Levou část tohotou koutu jižního nebe přezařuje jedna z nejjasnějších hvězd pozemské noční oblohy Alfa Centauri. Alfa Centauri je zhruba ve vzdálenosti 4,3 světelných let a skládá se ze dvou hvězdných složek, které se co do velikosti podobají našemu Slunci a vzájemně se obíhají. Třetím členem této hvězdné soustavy je mnohem menší a chladnější Proxima Centauri, ovšem zde je mimo zorné pole snímku. Přesto jsou na tomto teleskopickém pohledu další často přehlížené objekty Mléčné dráhy, které se tísní v galatické rovině a leží za září Alfa Centauri, včetně planetární mlhoviny katalogizované jako Hen 2-111 v odhadované vzdálenosti 7800 světelných let. Vpravo od středu snímku je vidět plynná obálka kolem umírající hvězdy, jasnější jádro mlhoviny i slabší halo červeně ionizovaného plynu, které měří něco přes dva světelné roky. Dále vpravo stojí za povšimnutí dvě otevřené hvězdokupy, kompaktní Pismis 19, která je skoro 8000 světelných let daleko a jejíž světlo zčervenalo přítomným prachem a řidší a bližší NGC 5617. Vpravo nahoře od jádra nejbližší hvězdné soustavy je v záři Alfa Centauri slabá, sotva viditelná obálka zbytku supernovy.

Štítky: Planetární mlhovina, Zbytek supernovy, Alpha centauri, Open star cluster


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »