Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tmavá mračna v Orlovi

Uznání a copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, University of Arizona

Oblouková průrva v Orlovi je součástí tmavé pásu, který rozděluje nahuštěnou rovinu Mléčné dráhy na letní obloze na severní polokouli poblíž jasné hvězdy Altair v letním trojúhelníku. V siluetě proti slabému světlu hvězd Mléčné dráhy jsou molekulární prachová mračna, která nejspíše obsahují surový materiál pro tvorbu stovek tisíců hvězd a astronomové je netrpělivě prohledávají po známkách zrození hvězd. Tento podrobný pohled dalekohledem do fragmentovaného komplexu mračen v Orlovi označovaných jako LDN 673 je jen o něco širší než měsíční úplněk. Na této scéně jsou viditelné známky energetických toků spojených s mladými hvězdami včetně malé červené mlhoviny RNO 109 vlevo nahoře a Herbig-Harova objektu HH32 vpravo nahoře od středu. Vzdálenost tmavých mračen v Orlovi se odhaduje na nějakých 600 světelných let. Toto zorné pole by v takové vzdálenosti zabíralo asi 7 světelných let.

Štítky: Tmavá mlhovina, Aquila rift, Ldn673, Hh32, Rno109


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »