Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tmavá mračna v Orlovi

Uznání a copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, University of Arizona

Oblouková průrva v Orlovi je součástí tmavé pásu, který rozděluje nahuštěnou rovinu Mléčné dráhy na letní obloze na severní polokouli poblíž jasné hvězdy Altair v letním trojúhelníku. V siluetě proti slabému světlu hvězd Mléčné dráhy jsou molekulární prachová mračna, která nejspíše obsahují surový materiál pro tvorbu stovek tisíců hvězd a astronomové je netrpělivě prohledávají po známkách zrození hvězd. Tento podrobný pohled dalekohledem do fragmentovaného komplexu mračen v Orlovi označovaných jako LDN 673 je jen o něco širší než měsíční úplněk. Na této scéně jsou viditelné známky energetických toků spojených s mladými hvězdami včetně malé červené mlhoviny RNO 109 vlevo nahoře a Herbig-Harova objektu HH32 vpravo nahoře od středu. Vzdálenost tmavých mračen v Orlovi se odhaduje na nějakých 600 světelných let. Toto zorné pole by v takové vzdálenosti zabíralo asi 7 světelných let.

Štítky: Tmavá mlhovina, Aquila rift, Ldn673, Hh32, Rno109


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2017 K2 (PANSTARRS)

Snímek komety C/2017 K2 (PANSTARRS) . Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Poměrně vzdálená kometa se na obloze velmi zvolna pohybovala souhvězdím Herkula. Vzdálenost od Země 5.997 au, od Slunce 6.372 au. Rychlost pohybu po obloze 0.33 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 13.9 mag.

Další informace »