Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kolem Kuželové mlhoviny

Uznání: Subaru Telescope (NAOJ) & DSS;
Assembly and Processing: Robert Gendler

Kolem Kuželové mlhoviny se nacházejí podivné tvary a textury. Ty neobvyklé tvary pocházejí z jemného mezihvězdného prachu, který reaguje složitým způsobem za pomocí energetického světla s horkým plynem, který vyvrhují mladé hvězdy. Nejjasnější hvězda na snímku nahoře je S Mon, zatímco oblast pod ní byla pro svou barvu a texturu pojmenována jako mlhovina Liščí kožich. Modrá záře přímo kolem S Mon pochází z odraženého světla od okolních jasných hvězd na přítomném prachu. Červená záře kolem celé oblasti pochází nejen od odrazivého prachu, ale také z emise plynného vodíku, který je ionizován světlem hvězd. Hvězda S Mon je součástí mladé otevřené hvězdokupy zvané NGC 2264, která se nachází asi 2500 světelných let daleko v souhvězdí Jednorožce (Monoceros). I když Kuželová mlhovina míří přímo na S Mon, tak podrobnosti vzniku této záhadné geometrie až daleko doleva zůstávají tajemstvím.

Štítky: Prach, Cone Nebula, Foxfur Nebula


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »