Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kolem Kuželové mlhoviny

Uznání: Subaru Telescope (NAOJ) & DSS;
Assembly and Processing: Robert Gendler

Kolem Kuželové mlhoviny se nacházejí podivné tvary a textury. Ty neobvyklé tvary pocházejí z jemného mezihvězdného prachu, který reaguje složitým způsobem za pomocí energetického světla s horkým plynem, který vyvrhují mladé hvězdy. Nejjasnější hvězda na snímku nahoře je S Mon, zatímco oblast pod ní byla pro svou barvu a texturu pojmenována jako mlhovina Liščí kožich. Modrá záře přímo kolem S Mon pochází z odraženého světla od okolních jasných hvězd na přítomném prachu. Červená záře kolem celé oblasti pochází nejen od odrazivého prachu, ale také z emise plynného vodíku, který je ionizován světlem hvězd. Hvězda S Mon je součástí mladé otevřené hvězdokupy zvané NGC 2264, která se nachází asi 2500 světelných let daleko v souhvězdí Jednorožce (Monoceros). I když Kuželová mlhovina míří přímo na S Mon, tak podrobnosti vzniku této záhadné geometrie až daleko doleva zůstávají tajemstvím.

Štítky: Prach, Cone Nebula, Foxfur Nebula


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »