Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kolem Kuželové mlhoviny

Uznání: Subaru Telescope (NAOJ) & DSS;
Assembly and Processing: Robert Gendler

Kolem Kuželové mlhoviny se nacházejí podivné tvary a textury. Ty neobvyklé tvary pocházejí z jemného mezihvězdného prachu, který reaguje složitým způsobem za pomocí energetického světla s horkým plynem, který vyvrhují mladé hvězdy. Nejjasnější hvězda na snímku nahoře je S Mon, zatímco oblast pod ní byla pro svou barvu a texturu pojmenována jako mlhovina Liščí kožich. Modrá záře přímo kolem S Mon pochází z odraženého světla od okolních jasných hvězd na přítomném prachu. Červená záře kolem celé oblasti pochází nejen od odrazivého prachu, ale také z emise plynného vodíku, který je ionizován světlem hvězd. Hvězda S Mon je součástí mladé otevřené hvězdokupy zvané NGC 2264, která se nachází asi 2500 světelných let daleko v souhvězdí Jednorožce (Monoceros). I když Kuželová mlhovina míří přímo na S Mon, tak podrobnosti vzniku této záhadné geometrie až daleko doleva zůstávají tajemstvím.

Štítky: Prach, Cone Nebula, Foxfur Nebula


36. vesmírný týden 2024

36. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 9. do 8. 9. 2024. Měsíc je kolem novu, který nastane v úterý 3. 9. Večer se stále nízko u obzoru schovává jasná Venuše, celou noc je viditelný Saturn, který bude v opozici a nejblíže Zemi. Nejlepší období viditelnosti dalších planet je stále ráno, kdy se k Marsu a Jupiteru přidává i Merkur. Aktivita Slunce zůstává zvýšená a radost nám dělají i erupce a velmi slabé polární záře. Zajímavá soukromá mise Polaris Dawn v Crew Dragonu s plánovaným výstupem do volného kosmu byla odložena, aby v případě přerušení bylo dobré počasí v místě nouzového přistání kosmické lodi. Po dlouhé sérii úspěchů se nepovedlo dovézt do přístavu celý první stupeň Falconu 9, protože legendární B1062 se převrátil na plošině po přistání. Před 110 lety se narodil americký vědec James Van Allen, jehož jméno nesou radiační pásy kolem Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Okolí hvězdy WR134 v Labuti

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2024 obdržel snímek „Okolí hvězdy WR 134 v Labuti“, jehož autorem je Václav Kubeš.     V červencovém kole soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, jsme se opět podívali na letní

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko 8.9.2024

Slnko 8.9.2024

Další informace »