Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. srpen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. srpen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteory a polární záře nad Islandem

Uznání a copyright: James Boardman-Woodend (Images ~ Inspired by Nature); Annotation: Judy Schmidt

Co se to děje za tou sopkou? Docela hodně. Zaprvé, sopka samotná, zvaná Kirkjufell, je dost stará a nachází se v západním Islandu u města Grundarfjörđur. V popředí prudce svažitého útvaru je fjord, který zrovna, když byl polovině prosince 2012 pořízen tento snímek, začal zamrzat. I když jsou barvy polárních září v pozadí pro pouhé oko slabé, tak na 25 sekundové expozici jsou krásné. Co dělá tento snímek pozoruhodným je to, že zachycuje meteorický roj Geminid a kdyby byla polární záře jasnější, tak by tyto meteory nemusely být tak zřejmé. V dálce vlevo je pás naší Galaxie Mléčná dráha a přes celé pozadí jsou rozptýleny hvězdy z naší místní části Mléčné dráhy. Tento víkend bude vrcholit meteorický roj Perseid a možná pozorovatelům oblohy připraví jejich vlastní nezapomenutelné vizuální zážitky.

Sledujte APOD na: Facebooku (Daily, Sky, Spanish) ne na Google Plus (Daily, River)

Štítky: Sopka, Auroras, Meteors, Mouse over


27. vesmírný týden 2026

27. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2026. Měsíc bude v úplňku. Na večerní obloze svítí už pouze Venuše. Ráno je stále výš Saturn a velmi nízko na obloze se potkají Mars a Uran. Na Slunci jsou velké skvrny. Zemi míjí větší blízkozemní planetka. Do volného kosmu mají vystoupit z ISS astronauti Williams a Meir(ová). Před 110 lety se narodila československá astronomka Ludmila Pajdušáková. Před 10 lety začala u Jupiteru pracovat sonda Juno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Postupka komety R3 PANSTARRS v Orionu

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2026 obdržel snímek Jakuba Kuřáka a Martina Maška „Kometa R3 PANSTARRS v Orionu“ „Uprostřed léta, kolem sedmnáctého dne měsíce července, se na nebi znenadání zrodila hvězda nesmírné velikosti a nádhery. Žádný z tehdy žijících lidí nikdy nespatřil nic, co

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »