Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. srpen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. srpen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteory a polární záře nad Islandem

Uznání a copyright: James Boardman-Woodend (Images ~ Inspired by Nature); Annotation: Judy Schmidt

Co se to děje za tou sopkou? Docela hodně. Zaprvé, sopka samotná, zvaná Kirkjufell, je dost stará a nachází se v západním Islandu u města Grundarfjörđur. V popředí prudce svažitého útvaru je fjord, který zrovna, když byl polovině prosince 2012 pořízen tento snímek, začal zamrzat. I když jsou barvy polárních září v pozadí pro pouhé oko slabé, tak na 25 sekundové expozici jsou krásné. Co dělá tento snímek pozoruhodným je to, že zachycuje meteorický roj Geminid a kdyby byla polární záře jasnější, tak by tyto meteory nemusely být tak zřejmé. V dálce vlevo je pás naší Galaxie Mléčná dráha a přes celé pozadí jsou rozptýleny hvězdy z naší místní části Mléčné dráhy. Tento víkend bude vrcholit meteorický roj Perseid a možná pozorovatelům oblohy připraví jejich vlastní nezapomenutelné vizuální zážitky.

Sledujte APOD na: Facebooku (Daily, Sky, Spanish) ne na Google Plus (Daily, River)

Štítky: Sopka, Auroras, Meteors, Mouse over


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »