Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. srpen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. srpen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 3370: Ostřejší pohled

Uznání: NASA, ESA, Hubble Heritage (STScI/AURA); Acknowledgement: A. Reiss et al. (JHU)

Spirální galaxie NGC 3370 se co do velikosti a celkového tvaru podobá naší vlastní Mléčné dráze a nachází se asi 100 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Lva. Kamera ACS (Advanced Camera for Surveys) Hubblova kosmického dalekohledu zachytila tuto velkou krásnou galaxii, která je vidět zepředu, do jemných podrobností, ale na ostrém snímku je také vidět řada galaxií v pozadí, které jsou rozesety po mnohem vzdálenějším vesmíru. Při pohledu do NGC 3370 se ukazuje, že obrazová data jsou dosti ostrá na to, aby se daly studovat jednotlivé pulzující hvězdy, kterým se říká Cefeidy a které lze využít pro přesné určení vzdálenosti galaxie. NGC 3370 byla pro tuto studii vybrána protože, protože v roce 1994 zde vybuchla dobře prostudovaná supernova typu Ia. Kombinací známých vzdáleností k této supernově, která je standardní svíčkou, založených na měření Cefeid s pozorováními supernov v ještě větších vzdálenostech, může odhalit velikost a rychlost rozpínání samotného Vesmíru.

Štítky: Cefeida, Distance scale, Supernova, Spirální galaxie, Ngc3370


25. vesmírný týden 2019

25. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 17. 6. do 23. 6. 2019. Měsíc bude v úplňku a nastanou jeho pěkné konjunkce s planetami. Večer jsou velmi nízko, ale úhlově blízko sobě Mars a Merkur. Jupiter je vidět celou noc, Saturn téměř taky, ale je velmi nízko ve Střelci. Aktivita Slunce je nízká. Pozorovatelé soumrakové oblohy již v některých dnech zaznamenali výskyt nočních svítících oblak. Mise Falconu s družicemi Radarsat byla úspěšná. V týdnu očekáváme start rakety Ariane 5 s telekomunikačními družicemi a Proton-M s rentgenovou družicí Spektr-RG. Před 220 lety se narodil W. Lassel, objevitel Neptunova měsíce Triton a před 10 lety startovala k Měsíci sonda LRO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Lobster

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2019 obdržel snímek „Humří mlhovina“, jehož autorem je Pavol Kollarik Humří maso je považováno za pochoutku. Rozlousknout mohutná klepeta tohoto mořského korýše speciálními kleštičkami chodí gastronomičtí gurmáni do restaurací, objednat si ho můžeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC z Věchnova

Začátek pozorování NLC ve 22:38 SELČ

Další informace »