Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. srpen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. srpen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 3370: Ostřejší pohled

Uznání: NASA, ESA, Hubble Heritage (STScI/AURA); Acknowledgement: A. Reiss et al. (JHU)

Spirální galaxie NGC 3370 se co do velikosti a celkového tvaru podobá naší vlastní Mléčné dráze a nachází se asi 100 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Lva. Kamera ACS (Advanced Camera for Surveys) Hubblova kosmického dalekohledu zachytila tuto velkou krásnou galaxii, která je vidět zepředu, do jemných podrobností, ale na ostrém snímku je také vidět řada galaxií v pozadí, které jsou rozesety po mnohem vzdálenějším vesmíru. Při pohledu do NGC 3370 se ukazuje, že obrazová data jsou dosti ostrá na to, aby se daly studovat jednotlivé pulzující hvězdy, kterým se říká Cefeidy a které lze využít pro přesné určení vzdálenosti galaxie. NGC 3370 byla pro tuto studii vybrána protože, protože v roce 1994 zde vybuchla dobře prostudovaná supernova typu Ia. Kombinací známých vzdáleností k této supernově, která je standardní svíčkou, založených na měření Cefeid s pozorováními supernov v ještě větších vzdálenostech, může odhalit velikost a rychlost rozpínání samotného Vesmíru.

Štítky: Cefeida, Distance scale, Supernova, Spirální galaxie, Ngc3370


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »