Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad gejzírem White Dome

Uznání a copyright: Robert Howell

Někdy dojde k erupci na zemi i na nebi. Počátkem tohoto měsíce zaplály barvité polární záře, u obzoru zelené a nad hlavou rozkvetly brilantní červené pásy. Popředí malebné scény osvětluje jasný Měsíc a ve velké dálce jsou vidět dobře známé hvězdy. Tuto mozaiku snímků pečlivě naplánoval a pořídil astrofotograf u gejzíru White Dome v národním parku Yellowstone na západě USA. White Dome začal tryskat zrovna po půlnoci a rozprašoval proud vody a páry mnoho metrů do vzduchu. Vodu v gejzíru zahřívá až na páru žhavé magma o několik kilometrů níže a pak stoupá skalními puklinami k povrchu. Asi polovina všech známých gejzírů je národním parku Yellowstone. Ačkoliv geomagnetická bouře, která tyto polární záře vyvolala už ustoupila, tak erupce gejzíru White Dome pokračují každých 30 minut.

Štítky: Polární záře, Big dipper, White Dome Geyser


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »