Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled od sousedů

Uznání: European Southern Observatory, L. Calçada, N. Risinger (skysurvey.org)

Alfa Centauri je hned vedle, je to nejbližší hvězdná soustava od Slunce. Ilustrace ukazuje pohled od našeho mezihvězdného souseda vzdáleného asi 4,3 světelných let. Ta jasná hvězda na pozadí Mléčné dráhy vpravo nahoře je Slunce. V popředí je vidět umělecká kresba planety u hvězdy Alfa Centauri B, která byla nyní oznámena a je tak nejbližší známou exoplanetou. Planeta má zhruba stejnou hmotnost jako Země a objevil ji astronom Xavier Dumusque a další s použitím přístroje na hledání planet HARPS, který měří nepatrné posuvy ve spektru hvězdy už více než 4 roky. Planeta ovšem obíhá kolem své hvězdy jednou za 3,2 dne a asi 0,04 vzdálenosti Země Slunce od své mateřské hvězdy. To ji posouvá daleko za zónu života a velice blízko k hvězdě Alfa Centauri B, která je jen o málo chladnější než Slunce. Odhady ukazují, že planetární dráhy v zóně života Alfa Centauri B jsou v asi poloviční vzdálenosti Země - Slunce a jsou stabilní.

Štítky: Extrasolarní planety, Alpha centauri, Alpha Cen Bb


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »