Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled od sousedů

Uznání: European Southern Observatory, L. Calçada, N. Risinger (skysurvey.org)

Alfa Centauri je hned vedle, je to nejbližší hvězdná soustava od Slunce. Ilustrace ukazuje pohled od našeho mezihvězdného souseda vzdáleného asi 4,3 světelných let. Ta jasná hvězda na pozadí Mléčné dráhy vpravo nahoře je Slunce. V popředí je vidět umělecká kresba planety u hvězdy Alfa Centauri B, která byla nyní oznámena a je tak nejbližší známou exoplanetou. Planeta má zhruba stejnou hmotnost jako Země a objevil ji astronom Xavier Dumusque a další s použitím přístroje na hledání planet HARPS, který měří nepatrné posuvy ve spektru hvězdy už více než 4 roky. Planeta ovšem obíhá kolem své hvězdy jednou za 3,2 dne a asi 0,04 vzdálenosti Země Slunce od své mateřské hvězdy. To ji posouvá daleko za zónu života a velice blízko k hvězdě Alfa Centauri B, která je jen o málo chladnější než Slunce. Odhady ukazují, že planetární dráhy v zóně života Alfa Centauri B jsou v asi poloviční vzdálenosti Země - Slunce a jsou stabilní.

Štítky: Extrasolarní planety, Alpha centauri, Alpha Cen Bb


11. vesmírný týden 2019

11. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 3. do 17. 3. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran. Ráno je nejvýše Jupiter a Saturn, Venuše už je jen velmi nízko nad obzorem. Kometa Iwamoto je na pomezí Vozky a Persea. Společné úsilí SpaceX a NASA vedlo k úspěšnému letu lodi Crew Dragon. Chystá se start kosmické lodi Sojuz MS-12 s třemi kosmonauty k ISS. Před 140 lety se narodil Albert Einstein a před 120 lety objevil W. Pickering měsíček Saturnu Phoebe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC342_LHARGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2019 obdržel snímek „IC 342“, jehož autorem je Robert Novotný   Ano, astronomie je někdy trochu strohá. IC 342. Nu, to je tedy název, řekne si laik. A možná si řekne i leckterý astronom. Zejména třeba ten, který zkoumá sluneční skvrny. Ve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

iss

môj prví pokus o fotenie iss .

Další informace »