Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální mlhovina kolem hvězdy R Sculptoris

Uznání: ALMA Observatory (ESO/NAOJ/NRAO)

Co se děje kolem této hvězdy? Kolem hvězdy R Sculptoris, červeného obra vzdáleného asi 1500 světelných let v Mléčné dráze v souhvězdí Sochaře (Sculptor/Sculptoris), byla objevena neobvyklá spirální struktura. Hvězdu pozoroval nový přístroj ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array), nejvýkonnější soustava dalekohledů v blízkých milimetrových vlnových délkách, což je pásmo světla daleko za červeným světlem a mezi mikrovlnami a rádiovými vlnami. Údaje z pozorování dalekohledem ALMA byly použity pro vytvoření 3D vizualizace plynu a prachu bezprostředně kolem hvězdy. Digitální řez daty ukázal nečekanou spirální strukturu. Ačkoliv je to tak neobvyklé, tak podobný spirální útvar byl ve viditelném světle nedávno objeven kolem hvězdy LL Pegasi. Na základě analýzy dat byla navržena hypotéza, že červený obr R Sculptoris by mohl vypouštět plyn k neviděné doprovodné binární složce. Dynamika této soustavy může přinést dobrý náhled, jak se obří hvězdy vyvíjejí ke konci svého života a jak uvolňují prvky, které je tvoří, zpátky do mezihvězdného prostoru, takže z nich mohou vznikat nové hvězdy.

Štítky: Slunce, H alpha, Starfield


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »