Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální mlhovina kolem hvězdy R Sculptoris

Uznání: ALMA Observatory (ESO/NAOJ/NRAO)

Co se děje kolem této hvězdy? Kolem hvězdy R Sculptoris, červeného obra vzdáleného asi 1500 světelných let v Mléčné dráze v souhvězdí Sochaře (Sculptor/Sculptoris), byla objevena neobvyklá spirální struktura. Hvězdu pozoroval nový přístroj ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array), nejvýkonnější soustava dalekohledů v blízkých milimetrových vlnových délkách, což je pásmo světla daleko za červeným světlem a mezi mikrovlnami a rádiovými vlnami. Údaje z pozorování dalekohledem ALMA byly použity pro vytvoření 3D vizualizace plynu a prachu bezprostředně kolem hvězdy. Digitální řez daty ukázal nečekanou spirální strukturu. Ačkoliv je to tak neobvyklé, tak podobný spirální útvar byl ve viditelném světle nedávno objeven kolem hvězdy LL Pegasi. Na základě analýzy dat byla navržena hypotéza, že červený obr R Sculptoris by mohl vypouštět plyn k neviděné doprovodné binární složce. Dynamika této soustavy může přinést dobrý náhled, jak se obří hvězdy vyvíjejí ke konci svého života a jak uvolňují prvky, které je tvoří, zpátky do mezihvězdného prostoru, takže z nich mohou vznikat nové hvězdy.

Štítky: Slunce, H alpha, Starfield


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »