Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Černé Slunce a inverzní hvězdné pole

Uznání a copyright: Jim Lafferty

Nevypadá ten podivný tmavý míč trochu známý? Pokud ano, tak je to proto, protože je to Slunce. Podrobný pohled na Slunce na snímku nahoře byl původně zachycen ve velice specifické barvě červeného světla, poté zobrazen černobíle a barvy byly převráceny. Výsledný obraz byl přidán do hvězdného pole, také v inverzních barvách. Na snímku Slunce nahoře jsou vidět dlouhé světlé filamenty, tmavé aktivní oblasti, protuberance, které vystupují nad okraj a pohyblivý koberec horkého plynu. V minulých dvou letech se povrch našeho Slunce stal dost rušný, jelikož se blíží sluneční maximum, období, kdy je jeho povrchové magnetické pole nejvíc zjitřené. Kromě tak malebného aktivního Slunce se může stát malebným také vyvrhované plazma po dopadu do zemské magnetosféry, kdy vytváří polární záře.

Štítky: Slunce, H alpha, Starfield


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »