Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Černé Slunce a inverzní hvězdné pole

Uznání a copyright: Jim Lafferty

Nevypadá ten podivný tmavý míč trochu známý? Pokud ano, tak je to proto, protože je to Slunce. Podrobný pohled na Slunce na snímku nahoře byl původně zachycen ve velice specifické barvě červeného světla, poté zobrazen černobíle a barvy byly převráceny. Výsledný obraz byl přidán do hvězdného pole, také v inverzních barvách. Na snímku Slunce nahoře jsou vidět dlouhé světlé filamenty, tmavé aktivní oblasti, protuberance, které vystupují nad okraj a pohyblivý koberec horkého plynu. V minulých dvou letech se povrch našeho Slunce stal dost rušný, jelikož se blíží sluneční maximum, období, kdy je jeho povrchové magnetické pole nejvíc zjitřené. Kromě tak malebného aktivního Slunce se může stát malebným také vyvrhované plazma po dopadu do zemské magnetosféry, kdy vytváří polární záře.

Štítky: Slunce, H alpha, Starfield


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »