Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Filament přes celé Slunce

Uznání a copyright: Bret Dahl

Je to mračno, co se vznáší nad Sluncem? Ano, ale úplně jiné, než jaká se vznášejí nad Zemí. Ten dlouhý světlý útvar vlevo na barevném inverzním snímku nahoře je ve skutečnosti sluneční filament, který se skládá většinou z nabitého vodíku a který ve vznosu udržují smyčky magnetického pole Slunce. Mraky nad Zemí jsou místo toho mnohem chladnější, skládají se z drobných kapiček vody a jelikož váží tak málo, tak je nahoře drží pohyb vzduchu vzhůru. Filament nahoře byl na Slunci zachycen asi před dvěma týdny u aktivní sluneční oblasti AR 1535, která je vidět i s tmavými slunečními skvrnami. Filamenty typicky trvají několik dnů až týden, ale dlouhý filament jako je tento se může nad povrchem Slunce vznášet měsíc i více. Pokud některé filamenty spadnou náhle zpátky na Slunce, tak mohou vyvolat velká Hyderova vzplanutí.

Štítky: Slunce, Aktivní oblast, Filament


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »