Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Filament přes celé Slunce

Uznání a copyright: Bret Dahl

Je to mračno, co se vznáší nad Sluncem? Ano, ale úplně jiné, než jaká se vznášejí nad Zemí. Ten dlouhý světlý útvar vlevo na barevném inverzním snímku nahoře je ve skutečnosti sluneční filament, který se skládá většinou z nabitého vodíku a který ve vznosu udržují smyčky magnetického pole Slunce. Mraky nad Zemí jsou místo toho mnohem chladnější, skládají se z drobných kapiček vody a jelikož váží tak málo, tak je nahoře drží pohyb vzduchu vzhůru. Filament nahoře byl na Slunci zachycen asi před dvěma týdny u aktivní sluneční oblasti AR 1535, která je vidět i s tmavými slunečními skvrnami. Filamenty typicky trvají několik dnů až týden, ale dlouhý filament jako je tento se může nad povrchem Slunce vznášet měsíc i více. Pokud některé filamenty spadnou náhle zpátky na Slunce, tak mohou vyvolat velká Hyderova vzplanutí.

Štítky: Slunce, Aktivní oblast, Filament


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »