Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Filament přes celé Slunce

Uznání a copyright: Bret Dahl

Je to mračno, co se vznáší nad Sluncem? Ano, ale úplně jiné, než jaká se vznášejí nad Zemí. Ten dlouhý světlý útvar vlevo na barevném inverzním snímku nahoře je ve skutečnosti sluneční filament, který se skládá většinou z nabitého vodíku a který ve vznosu udržují smyčky magnetického pole Slunce. Mraky nad Zemí jsou místo toho mnohem chladnější, skládají se z drobných kapiček vody a jelikož váží tak málo, tak je nahoře drží pohyb vzduchu vzhůru. Filament nahoře byl na Slunci zachycen asi před dvěma týdny u aktivní sluneční oblasti AR 1535, která je vidět i s tmavými slunečními skvrnami. Filamenty typicky trvají několik dnů až týden, ale dlouhý filament jako je tento se může nad povrchem Slunce vznášet měsíc i více. Pokud některé filamenty spadnou náhle zpátky na Slunce, tak mohou vyvolat velká Hyderova vzplanutí.

Štítky: Slunce, Aktivní oblast, Filament


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »