Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

DNA: Molekula, která vás definuje

Uznání a copyright: Drew Berry, WEHI, HHMI, DNALC

Všechno živoucí na planetě Zemi je definováno svojí vlastní molekulou, jaká je ta vaše? Tato molekula se nazývá DNA, roztažená měří asi dva metry, ale je stočená do každé buňky vašeho těla. Všechny ty kopie DNA, které vás tvoří, byly zkopírovány z jediné buňky a vaše tělo neustále dělá nové kopie. Přelomové animované video nahoře popisuje maličký biomolekulární stroj, který tyto DNA kopie dělá. Za poplatek si nyní můžete najít ty části kódu v DNA molekule, který vás definuje, ale pokud vy nebo někdo jiný bude chtít kód zveřejnit, patentovat nebo mu přidělit copyright, mohou se o tom rozvířit etiku zahrnující živé debaty. Nikdo neví, zda molekuly jako DNA také definují život, který by pocházel mimo Zemi.

Štítky: Life, DNA, Video, Molecule


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »