Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

DNA: Molekula, která vás definuje

Uznání a copyright: Drew Berry, WEHI, HHMI, DNALC

Všechno živoucí na planetě Zemi je definováno svojí vlastní molekulou, jaká je ta vaše? Tato molekula se nazývá DNA, roztažená měří asi dva metry, ale je stočená do každé buňky vašeho těla. Všechny ty kopie DNA, které vás tvoří, byly zkopírovány z jediné buňky a vaše tělo neustále dělá nové kopie. Přelomové animované video nahoře popisuje maličký biomolekulární stroj, který tyto DNA kopie dělá. Za poplatek si nyní můžete najít ty části kódu v DNA molekule, který vás definuje, ale pokud vy nebo někdo jiný bude chtít kód zveřejnit, patentovat nebo mu přidělit copyright, mohou se o tom rozvířit etiku zahrnující živé debaty. Nikdo neví, zda molekuly jako DNA také definují život, který by pocházel mimo Zemi.

Štítky: Life, DNA, Video, Molecule


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »