Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

DNA: Molekula, která vás definuje

Uznání a copyright: Drew Berry, WEHI, HHMI, DNALC

Všechno živoucí na planetě Zemi je definováno svojí vlastní molekulou, jaká je ta vaše? Tato molekula se nazývá DNA, roztažená měří asi dva metry, ale je stočená do každé buňky vašeho těla. Všechny ty kopie DNA, které vás tvoří, byly zkopírovány z jediné buňky a vaše tělo neustále dělá nové kopie. Přelomové animované video nahoře popisuje maličký biomolekulární stroj, který tyto DNA kopie dělá. Za poplatek si nyní můžete najít ty části kódu v DNA molekule, který vás definuje, ale pokud vy nebo někdo jiný bude chtít kód zveřejnit, patentovat nebo mu přidělit copyright, mohou se o tom rozvířit etiku zahrnující živé debaty. Nikdo neví, zda molekuly jako DNA také definují život, který by pocházel mimo Zemi.

Štítky: Life, DNA, Video, Molecule


11. vesmírný týden 2019

11. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 3. do 17. 3. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran. Ráno je nejvýše Jupiter a Saturn, Venuše už je jen velmi nízko nad obzorem. Kometa Iwamoto je na pomezí Vozky a Persea. Společné úsilí SpaceX a NASA vedlo k úspěšnému letu lodi Crew Dragon. Chystá se start kosmické lodi Sojuz MS-12 s třemi kosmonauty k ISS. Před 140 lety se narodil Albert Einstein a před 120 lety objevil W. Pickering měsíček Saturnu Phoebe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC342_LHARGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2019 obdržel snímek „IC 342“, jehož autorem je Robert Novotný   Ano, astronomie je někdy trochu strohá. IC 342. Nu, to je tedy název, řekne si laik. A možná si řekne i leckterý astronom. Zejména třeba ten, který zkoumá sluneční skvrny. Ve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

iss

môj prví pokus o fotenie iss .

Další informace »