Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oblaka na hranici vesmíru

Uznání a copyright: P-M Hedén (Clear Skies, TWAN)

Perleťová nebo noční svítící oblaka se nacházejí skoro na hranici vesmíru. Ledová mračna mohou i z výše asi 80 kilometrů na povrchem Země stále odrážet sluneční světlo a to dokonce i když je Slunce samotné při pohledu ze země pod obzorem. Tato mračna průsvitného vzhledu se obvykle vyskytují ve vyšších zeměpisných šířkách v letních měsících, jsou známa též jako polární mesosférická mračna a mohou souviset s globální změnou v nižší atmosféře. Na klidném pohledu z minulého měsíce jsou vidět nádherná perleťová oblaka nad vodou poblíž pobřežního města Vaxholm ve Švédsku. Obrázek byl pořízen skoro při místní půlnoci.

Štítky: Mračna, Climate change, Noctilucent, Polar mesospheric


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »