Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oblaka na hranici vesmíru

Uznání a copyright: P-M Hedén (Clear Skies, TWAN)

Perleťová nebo noční svítící oblaka se nacházejí skoro na hranici vesmíru. Ledová mračna mohou i z výše asi 80 kilometrů na povrchem Země stále odrážet sluneční světlo a to dokonce i když je Slunce samotné při pohledu ze země pod obzorem. Tato mračna průsvitného vzhledu se obvykle vyskytují ve vyšších zeměpisných šířkách v letních měsících, jsou známa též jako polární mesosférická mračna a mohou souviset s globální změnou v nižší atmosféře. Na klidném pohledu z minulého měsíce jsou vidět nádherná perleťová oblaka nad vodou poblíž pobřežního města Vaxholm ve Švédsku. Obrázek byl pořízen skoro při místní půlnoci.

Štítky: Mračna, Climate change, Noctilucent, Polar mesospheric


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »