Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barvy konjunkce

Uznání a copyright: Phil Hart

Za příchodu noci byla minulý týden na pozemské obloze vidět u západního obzoru konjunkce Marsu, Saturnu a hvězdy Spica. Po západu jsou ještě zřetelné cípy nebeského trojúhelníku, které mají zhruba stejnou jasnost, ale mají pro oko odlišné barvy a nedávno se k nim ještě přidal srpek Měsíce. Trojice byla zachycena 12. srpna na tomto vynalézavém snímku hvězdných stop pořízeném při západu trojice teleobjektivem z pobřeží jezera Eppalock v centrální Victorii v Austrálii. V popředí jsou zaostřeny eukalypty, ale snímek mírně rozostřuje stopy hvězd, takže jsou více vidět jejich syté barvy. Uhádnete, která stopa je která? Samozřejmě, že ta nejčervenější stopa je Mars, Saturn vpravo je bledším odvarem barvy rudé planety. Vlevo je horká a zářivá Spica, modravá alfa hvězda v souhvězdí Panny (Virgo).

Štítky: Mars, Saturn, Stopy hvězd, Konjunkce, Spica


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Jupiter se blíží do konjunkce

Další informace »