Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barvy konjunkce

Uznání a copyright: Phil Hart

Za příchodu noci byla minulý týden na pozemské obloze vidět u západního obzoru konjunkce Marsu, Saturnu a hvězdy Spica. Po západu jsou ještě zřetelné cípy nebeského trojúhelníku, které mají zhruba stejnou jasnost, ale mají pro oko odlišné barvy a nedávno se k nim ještě přidal srpek Měsíce. Trojice byla zachycena 12. srpna na tomto vynalézavém snímku hvězdných stop pořízeném při západu trojice teleobjektivem z pobřeží jezera Eppalock v centrální Victorii v Austrálii. V popředí jsou zaostřeny eukalypty, ale snímek mírně rozostřuje stopy hvězd, takže jsou více vidět jejich syté barvy. Uhádnete, která stopa je která? Samozřejmě, že ta nejčervenější stopa je Mars, Saturn vpravo je bledším odvarem barvy rudé planety. Vlevo je horká a zářivá Spica, modravá alfa hvězda v souhvězdí Panny (Virgo).

Štítky: Mars, Saturn, Stopy hvězd, Konjunkce, Spica


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »