Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barvy konjunkce

Uznání a copyright: Phil Hart

Za příchodu noci byla minulý týden na pozemské obloze vidět u západního obzoru konjunkce Marsu, Saturnu a hvězdy Spica. Po západu jsou ještě zřetelné cípy nebeského trojúhelníku, které mají zhruba stejnou jasnost, ale mají pro oko odlišné barvy a nedávno se k nim ještě přidal srpek Měsíce. Trojice byla zachycena 12. srpna na tomto vynalézavém snímku hvězdných stop pořízeném při západu trojice teleobjektivem z pobřeží jezera Eppalock v centrální Victorii v Austrálii. V popředí jsou zaostřeny eukalypty, ale snímek mírně rozostřuje stopy hvězd, takže jsou více vidět jejich syté barvy. Uhádnete, která stopa je která? Samozřejmě, že ta nejčervenější stopa je Mars, Saturn vpravo je bledším odvarem barvy rudé planety. Vlevo je horká a zářivá Spica, modravá alfa hvězda v souhvězdí Panny (Virgo).

Štítky: Mars, Saturn, Stopy hvězd, Konjunkce, Spica


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »