Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barvy konjunkce

Uznání a copyright: Phil Hart

Za příchodu noci byla minulý týden na pozemské obloze vidět u západního obzoru konjunkce Marsu, Saturnu a hvězdy Spica. Po západu jsou ještě zřetelné cípy nebeského trojúhelníku, které mají zhruba stejnou jasnost, ale mají pro oko odlišné barvy a nedávno se k nim ještě přidal srpek Měsíce. Trojice byla zachycena 12. srpna na tomto vynalézavém snímku hvězdných stop pořízeném při západu trojice teleobjektivem z pobřeží jezera Eppalock v centrální Victorii v Austrálii. V popředí jsou zaostřeny eukalypty, ale snímek mírně rozostřuje stopy hvězd, takže jsou více vidět jejich syté barvy. Uhádnete, která stopa je která? Samozřejmě, že ta nejčervenější stopa je Mars, Saturn vpravo je bledším odvarem barvy rudé planety. Vlevo je horká a zářivá Spica, modravá alfa hvězda v souhvězdí Panny (Virgo).

Štítky: Mars, Saturn, Stopy hvězd, Konjunkce, Spica


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »