Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Setkání Měsíce s Jitřenkou

Uznání a copyright: Kwon, O Chul (TWAN)

Toulavá Venuše nyní vychází za tmy před úsvitem a září jako brilantní Jitřenka. Její těsná konjunkce s Měsícem 13. srpna se těšila pozornosti po celé Zemi. Ovšem pozorovatelům ve východní Azii se dostalo i lunárního zákrytu, jelikož ubývající srpek Měsíce prošel na stále ještě tmavé obloze přímo před touto jasnou planetou. Tento složený obrázek se skládá ze snímků pořizovaných v 10 minutových intervalech, které sledují tuto nebeskou podívanou (vimeo video) nad mračny a světly města Taebaek v Koreji. Zákryt začíná u obzoru a jak pár stoupá, tak pokračuje. Venuše nejprve zmizí za osvětleným srpkem Měsíce a před úsvitem se vynoří zpoza tmavého okraje Měsíce.

Štítky: Měsíc, Venuše, Zákryt, Korea


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »