Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Setkání Měsíce s Jitřenkou

Uznání a copyright: Kwon, O Chul (TWAN)

Toulavá Venuše nyní vychází za tmy před úsvitem a září jako brilantní Jitřenka. Její těsná konjunkce s Měsícem 13. srpna se těšila pozornosti po celé Zemi. Ovšem pozorovatelům ve východní Azii se dostalo i lunárního zákrytu, jelikož ubývající srpek Měsíce prošel na stále ještě tmavé obloze přímo před touto jasnou planetou. Tento složený obrázek se skládá ze snímků pořizovaných v 10 minutových intervalech, které sledují tuto nebeskou podívanou (vimeo video) nad mračny a světly města Taebaek v Koreji. Zákryt začíná u obzoru a jak pár stoupá, tak pokračuje. Venuše nejprve zmizí za osvětleným srpkem Měsíce a před úsvitem se vynoří zpoza tmavého okraje Měsíce.

Štítky: Měsíc, Venuše, Zákryt, Korea


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety

Další informace »