Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy hvězd na ranní obloze

Uznání a copyright: Stefan Seip (TWAN)

Brilantní Venuše a jasný Jupiter ještě stále vycházejí spolu před úsvitem. Poklidné vody u domu na jezeře u Stuttgartu v Německu odrážejí jejich vznešené obloukovité stopy na obrázku složeném ze série expozic pořízených 26. července ráno. Soustředné stopy těchto nebeských světel spolu se stopami hvězd jsou odrazem otáčení planety Země kolem své osy a na konci jsou přerušeny samostatným závěrečným snímkem ranní oblohy. Nejjasnější Venuši lze snadno najít poblíž stromu u obzoru. Jupiter vykresluje svůj oblouk nad ní blíž ke středu obrázku spolu s kompaktní hvězdokupou Plejády a Hyjádami ve tvaru V s jasným Aldebaranem. Ovšem jedna stopa vypadá špatně. Stopa Mezinárodní kosmické stanice, která vpravo mizí za touto scénou, není soustředná s ostatními stopami, takže neodráží otáčení Země, ale při obíhání planety Země se blyští ve slunečním světle.

Štítky: Venuše, Jupiter, Stopy hvězd, Mezinárodní kosmická stanice


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »