Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzplanutí hvězdokupy R136

Uznání: NASA, ESA, & F. Paresce (INAF-IASF), R. O'Connell (U. Virginia), & the HST WFC3 Science Oversight Committee

Ve středu hvězdotvorné oblasti 30 Doradus se nachází obří kupa těch největších, nejžhavějších a nejhmotnějších známých hvězd. Tyto hvězdy jsou kolektivně známy jako hvězdokupa R136 a nahoře jsou zachyceny ve viditelném světle nově instalovanou kamerou WFC (Wide Field Camera), která pozoruje skrz nedávno opravený Hubblův kosmický dalekohled. Plynová a prachová mračna v oblasti 30 Doradus, která je též známa jako mlhovina Tarantule, byla opracována do podlouhlých útvarů silnými větry a ultrafialového záření z této žhavé hvězdokupy. Mlhovina 30 Doradus leží uvnit5 sousedn9 galaxie známé jako Velké Magellanovo mračno a je vzdálená zhruba 170 000 světelných let.

Štítky: Lmc, 30 Doradus, R136


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »