Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzplanutí hvězdokupy R136

Uznání: NASA, ESA, & F. Paresce (INAF-IASF), R. O'Connell (U. Virginia), & the HST WFC3 Science Oversight Committee

Ve středu hvězdotvorné oblasti 30 Doradus se nachází obří kupa těch největších, nejžhavějších a nejhmotnějších známých hvězd. Tyto hvězdy jsou kolektivně známy jako hvězdokupa R136 a nahoře jsou zachyceny ve viditelném světle nově instalovanou kamerou WFC (Wide Field Camera), která pozoruje skrz nedávno opravený Hubblův kosmický dalekohled. Plynová a prachová mračna v oblasti 30 Doradus, která je též známa jako mlhovina Tarantule, byla opracována do podlouhlých útvarů silnými větry a ultrafialového záření z této žhavé hvězdokupy. Mlhovina 30 Doradus leží uvnit5 sousedn9 galaxie známé jako Velké Magellanovo mračno a je vzdálená zhruba 170 000 světelných let.

Štítky: Lmc, 30 Doradus, R136


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »