Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzplanutí hvězdokupy R136

Uznání: NASA, ESA, & F. Paresce (INAF-IASF), R. O'Connell (U. Virginia), & the HST WFC3 Science Oversight Committee

Ve středu hvězdotvorné oblasti 30 Doradus se nachází obří kupa těch největších, nejžhavějších a nejhmotnějších známých hvězd. Tyto hvězdy jsou kolektivně známy jako hvězdokupa R136 a nahoře jsou zachyceny ve viditelném světle nově instalovanou kamerou WFC (Wide Field Camera), která pozoruje skrz nedávno opravený Hubblův kosmický dalekohled. Plynová a prachová mračna v oblasti 30 Doradus, která je též známa jako mlhovina Tarantule, byla opracována do podlouhlých útvarů silnými větry a ultrafialového záření z této žhavé hvězdokupy. Mlhovina 30 Doradus leží uvnit5 sousedn9 galaxie známé jako Velké Magellanovo mračno a je vzdálená zhruba 170 000 světelných let.

Štítky: Lmc, 30 Doradus, R136


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »