Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzplanutí hvězdokupy R136

Uznání: NASA, ESA, & F. Paresce (INAF-IASF), R. O'Connell (U. Virginia), & the HST WFC3 Science Oversight Committee

Ve středu hvězdotvorné oblasti 30 Doradus se nachází obří kupa těch největších, nejžhavějších a nejhmotnějších známých hvězd. Tyto hvězdy jsou kolektivně známy jako hvězdokupa R136 a nahoře jsou zachyceny ve viditelném světle nově instalovanou kamerou WFC (Wide Field Camera), která pozoruje skrz nedávno opravený Hubblův kosmický dalekohled. Plynová a prachová mračna v oblasti 30 Doradus, která je též známa jako mlhovina Tarantule, byla opracována do podlouhlých útvarů silnými větry a ultrafialového záření z této žhavé hvězdokupy. Mlhovina 30 Doradus leží uvnit5 sousedn9 galaxie známé jako Velké Magellanovo mračno a je vzdálená zhruba 170 000 světelných let.

Štítky: Lmc, 30 Doradus, R136


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »