Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vysokoenergetický stereoskopický systém II

Obrázek laskavostí: H.E.S.S. Collaboration

Dalekohled HESS II (High Energy Stereoscopic System) vysokoenergetického stereoskopického systému II je největší svého druhu a stojí v popředí tohoto snímku. Jelikož je tento dalekohled sklopen horizontálně, tak svým 24 metrů širokým a 32 metrů vysokým segmentovaným zrcadlem s plochou dvou tenisových kurtů odráží krajinu Namibijské pouště obráceně. HESS II spatřil první světlo 26. července a nyní začíná svůj výzkum Vesmíru na vysokých energiích. Většinu pozemských dalekohledů se svými čočkami a zrcadly omezuje životadárná a ochranná atmosféra Země, která rozmazává obrazy a rozptyluje a absorbuje světlo. Ovšem dalekohled HESS II je Čerenkovův dalekohled navržený pro detekci gama záření s fotony o 100 miliardkrát větší energii, než je energie viditelného světla a ve skutečnosti atmosféru ke své práci potřebuje. Když gama záření dopadá do vysoké atmosféry, tak ve vzduchu vytváří spršky vysokoenergetických částic. Velká kamera v ohnisku zrcadla podrobně zaznamenává krátké záblesky optického světla zvaného Čerenkovovo záření, které vytvářejí spršky částic ve vzduchu. Dalekohled HESS II pracuje společně s řadou 4 dalších 12 metrových Čerenkovových dalekohledů, což umožňuje mnohonásobné stereoskopické pohledy na spršky ve vzduchu a tak je vztáhnout k energiím a směrům přicházejícího kosmického gama záření.

Štítky: Dalekohled, Gamma ray, Cherenkov, HESS, Namibia


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »