Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hubblovo extrémně hluboké pole

Uznání: NASA, ESA, G. Illingworth, D. Magee, and P. Oesch (UCSC), R. Bouwens (Leiden Obs.), and the XDF Team

Jak vypadaly první galaxie? Hubblův kosmický dalekohled dokončil pořizování extrémně hlubokého pole (eXtreme Deep Field - XDF), vůbec nejhlubšího snímku vesmíru ve viditelném světle a tak pomohl odpovědět na tuto otázku. XDF na snímku nahoře ukazuje vzorek těch nejstarších galaxií, které vůbec kdy byly vidět a které vznikaly hned po období temnoty před 13 miliardami let, kdy byl vesmír starý jen několik procent současného věku. Snímek pořídily kamera ACS a infračervený kanál kamery WFPC3 Hubblova kosmického dalekohledu. Zkombinováním úsilí přes 10 let je XDF v některých barvách citlivější než původní Hubblovo hluboké pole HDF (Hubble Deep Field), Hubblovo ultrahluboké pole HDF (Hubble Ultra Deep Field dokončené v roce 2004 a infračerveně v roce 2009 (HUDF Infrared). Astronomové na celém světě budou XDF studovat celá nadcházející léta, aby lépe porozuměli, jak vznikaly v ranném vesmíru hvězdy a galaxie.

Štítky: Hubble, Galaxy formation, Extreme deep field


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »