Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hubblovo extrémně hluboké pole

Uznání: NASA, ESA, G. Illingworth, D. Magee, and P. Oesch (UCSC), R. Bouwens (Leiden Obs.), and the XDF Team

Jak vypadaly první galaxie? Hubblův kosmický dalekohled dokončil pořizování extrémně hlubokého pole (eXtreme Deep Field - XDF), vůbec nejhlubšího snímku vesmíru ve viditelném světle a tak pomohl odpovědět na tuto otázku. XDF na snímku nahoře ukazuje vzorek těch nejstarších galaxií, které vůbec kdy byly vidět a které vznikaly hned po období temnoty před 13 miliardami let, kdy byl vesmír starý jen několik procent současného věku. Snímek pořídily kamera ACS a infračervený kanál kamery WFPC3 Hubblova kosmického dalekohledu. Zkombinováním úsilí přes 10 let je XDF v některých barvách citlivější než původní Hubblovo hluboké pole HDF (Hubble Deep Field), Hubblovo ultrahluboké pole HDF (Hubble Ultra Deep Field dokončené v roce 2004 a infračerveně v roce 2009 (HUDF Infrared). Astronomové na celém světě budou XDF studovat celá nadcházející léta, aby lépe porozuměli, jak vznikaly v ranném vesmíru hvězdy a galaxie.

Štítky: Hubble, Galaxy formation, Extreme deep field


26. vesmírný týden 2019

26. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 24. 6. do 30. 6. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Od soumraku můžeme pozorovat Jupiter směřující nad jižní obzor a Saturn na jihovýchodě, ráno se objevuje Uran. Aktivita Slunce je velmi nízká. Mezosférická noční svítící oblaka nad Evropou doslova explodovala během první letní noci. Kromě úspěšného letu rakety Ariane 5 jsme zaznamenali i odklad startu rakety Proton na červenec. Falcon Heavy má za sebou statický zážeh a měl by odstartovat v úterý nad ránem. Týden bude bohatý i na starty dalších raket. Carolyn Shoemaker(ová) se dožívá 90 let a před 45 lety startoval Saljut 3.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Lobster

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2019 obdržel snímek „Humří mlhovina“, jehož autorem je Pavol Kollarik Humří maso je považováno za pochoutku. Rozlousknout mohutná klepeta tohoto mořského korýše speciálními kleštičkami chodí gastronomičtí gurmáni do restaurací, objednat si ho můžeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 68P/Klemola

Snímek komety 68P/Klemola. Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se v souhvězdí Hadonoše.

Další informace »