Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prach, hvězdy a galaxie

Uznání a copyright: Ignacio de la Cueva Torregrosa (Capturandoeluniverso, A.A.E.)

Na tomto hloubkovém pohledu do tohoto koutu oblohy se hojně vyskytují paprsčité hvězdy a zlověstné tvary. Dobře komponované pole pokrývá v souhvězdáí Pegasus asi dva úplňky. Jasné hvězdy vykazují pochopitelně difrakční paprsky, což je jev běžně způsobovaný vnitřními podpěrami zrcadlových dalekohledů a jistě se nacházejí uvnitř naší Mléčné dráhy. Slabé, ale všude přítomné mraky mezihvězdného prachu stoupají nad galaktickou rovinu a slabě odrážejí kombinované světlo hvězd Mléčné dráhy. Jsou známé jako cirry vysokých šířek nebo mlhoviny ozařované kolektivním světlem hvězd a váží se na molekulární mračna. Scénu v tomto případě vyplňuje difuzním mračno katalogizované jako MBM 54 ve vzdálenosti méně než tisíc světelných let. Skrz duchovité útvary včetně výrazné spirální galaxie NGC 7497 ve vzdálenosti 60 miliónů světelných let jsou vidět další galaxie daleko za Mléčnou dráhou. Téměř ve středu pole je z boku je vidět, jak spirální ramena a prachové pásy NGC 7497 odrážejí barvy hvězd a prachu Mléčné dráhy.

Štítky: Prach, Molekulární mračno, Pegasus, High latitude cirrus, Ngc7497, Mbm54


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »