Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pan STARRS a mlhoviny

Uznání: PS1 Science Consortium - Processing: Nigel Metcalfe, Gene Magnier and Peter Draper

Tento nádherný pohled na oblohu zachytil jediným snímkem nejvýkonnější přehlídkový přístroj na světě. Scéna ve Střelci (Sagittarius) zabírá skoro 3 stupně neboli asi 6 úplňků. V přeplněném a prašném poli hvězd centrální Mléčné dráhy jsou dole, vpravo nahoře a vlevo dole mlhoviny Laguna (M8), Trifid (M20) a NGC 6559. Přijaté barevné schéma ukazuje zčervenalé světlo hvězd v červené barvě a normálně červenou emisi z vodíkových atomů v zelené barvě. Přístroj postavený a provozovaný projektem Pan-STARRS má dalekohled s digitální kamerou 1,4 gigapixelů, to je přes miliardu pixelů. Projekt Pan-STARRS (Panoramic Survey Telescope & Rapid Response System) má prohlížet oblohu a pátrat po potenciálně nebezpečných blízkozemních asteroidech a kometách a zkoumat jedinečným širokoúhlým vysokým rozlišením Vesmír.

Štítky: M8, Sagittarius, M20, Asteroids, Ngc6559, Pan-starrs, Neo


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »