Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sagittarius Triplet

Uznání a copyright: Martin Pugh

Tyto tři jasné mlhoviny jsou častými zastávkami v teleskopických toulkách souhvězdím Střelce (Sagittarius) a hustými poli hvězd centrální Mléčné dráhy. Kosmický turista 18. století Charles Messier katalogizoval dvě z nich: M8, velkou mlhovinu vlevo od středu a barevnou M?20 vpravo. Tu třetí NGC 6559 nad M8 od ní odděluje tmavý pás prachu. Všechny tři jsou porodnice hvězd vzdálené asi pět tisíc světelných let. Rozsáhlá M8 měří přes 100 světelných let a je též známa jako mlhovina Laguna. Populární název M20 je Trifid. Zářící vodík vytváří dominantní červenou barvu emisních mlhovin s kontrastními odstíny modré, což je nejvýrazněji vidět u Trifidu díky prachu, který odráží světlo hvězd. V tomto zorném poli je vpravo nad Trifidem i jedna Messierova otevřená hvězdokupa M21.

Štítky: M8, M20, Ngc6559, Mxx


51. vesmírný týden 2025

51. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 12. do 21. 12. 2025. Měsíc bude v novu. Nastává zimní slunovrat. Večer je nad jihem Saturn. Jupiter je vidět téměř celou noc, podobně jako Uran. Poblíž Saturnu je slabý Neptun. Ráno je velmi nízko na jihovýchodě Merkur. Aktivita Slunce se opět snížila. Stále je na obloze několik zajímavých slabších komet. Geminidy nyní budou slábnout. Astronauti mise Artemis II by měli testovat v lodi Orion. Raketa Atlas V poletí s dalšími družice konstelace Amazon Leo. Vrátila se tříčlenná posádka ISS v kosmické lodi Sojuz MS-27. Před 60 lety se na oběžné dráze nacházely v těsné blízkosti kosmické lodě Gemini 6A a Gemini 7.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Polární záře na Znojemsku

Další informace »