Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. květen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. květen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lucerna Saturn

Uznání: VIMS Team, U. Arizona, ESA, NASA

Plynný obr Saturn známý svým systémem jasných prstenců a mnoha měsíců vypadá na tomto pohledu z kosmické sondy Cassini neznámě a podivně. Na této mozaice z přístroje VIMS (Visual and Infrared Mapping Spectrometer) jsou slavné prstence vidět téměř z boku jak protínají střed a jsou skoro neviditelné. Nejvýraznější kontrast je na snímku podél terminátoru, neboli podél hranice světla a stínu. Vpravo (na denní straně) jsou vidět modrozelené odstíny slunečního světla odráženého od vrcholků mračen Saturnu. Zato záření jakoby z lucerny, z teplejšího vnitřku planety, vlevo (na noční straně), tvoří při absenci slunečního světla infračervené siluety na hlubších úrovních mračen Saturnu. Infračervené světlo také svítí z širokých stínů Saturnových prstenců, které zastiňují horní polokouli planety.

Štítky: Saturn, Cassini, Infračervený, Mračna


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Jupiter se blíží do konjunkce

Další informace »