Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ohlédnutí za zatmělou Zemí

Uznání: PHL @ UPR Arecibo, NASA, EUMETSAT, NERC Satellite Receiving Station, U. Dundee

Co je to za tmavou skvrnu na planetě Zemi? Je to stín Měsíce. Snímek Země nahoře pořídila minulý týden družice MTSAT při prstencovém zatmění Slunce. Ta tmavá skvrna je dosti neobvyklá, protože na tomto barevně správném snímku jsou mraky bílé a oceány modré. Pozemšťané sídlící uvnitř tmavé skvrny mohli vidět část Slunce zakrytého Měsícem a tak na ně dopadalo méně slunečního světla než normálně. Skvrna se po Zemi pohybovala rychlostí skoro 2000 kilometrů za hodinu a pozorovatelům za méně než dvě hodiny umožnila uvidět částečně zatmělé Slunce. Družice MTSAT je na geostacionární dráze kolem Země a tak snímek pořídila ze vzdálenosti asi tří zemských poloměrů. Sky enthusiasts might want to keep their eyes pointed upward this coming week as a partial eclipse of the Moon will occur on June 4 and a transit of Venus across the face of the Sun will occur on June 5.

Štítky: Země, Zatmění, Shadow


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »