Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ohlédnutí za zatmělou Zemí

Uznání: PHL @ UPR Arecibo, NASA, EUMETSAT, NERC Satellite Receiving Station, U. Dundee

Co je to za tmavou skvrnu na planetě Zemi? Je to stín Měsíce. Snímek Země nahoře pořídila minulý týden družice MTSAT při prstencovém zatmění Slunce. Ta tmavá skvrna je dosti neobvyklá, protože na tomto barevně správném snímku jsou mraky bílé a oceány modré. Pozemšťané sídlící uvnitř tmavé skvrny mohli vidět část Slunce zakrytého Měsícem a tak na ně dopadalo méně slunečního světla než normálně. Skvrna se po Zemi pohybovala rychlostí skoro 2000 kilometrů za hodinu a pozorovatelům za méně než dvě hodiny umožnila uvidět částečně zatmělé Slunce. Družice MTSAT je na geostacionární dráze kolem Země a tak snímek pořídila ze vzdálenosti asi tří zemských poloměrů. Sky enthusiasts might want to keep their eyes pointed upward this coming week as a partial eclipse of the Moon will occur on June 4 and a transit of Venus across the face of the Sun will occur on June 5.

Štítky: Země, Zatmění, Shadow


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »