Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ohlédnutí za zatmělou Zemí

Uznání: PHL @ UPR Arecibo, NASA, EUMETSAT, NERC Satellite Receiving Station, U. Dundee

Co je to za tmavou skvrnu na planetě Zemi? Je to stín Měsíce. Snímek Země nahoře pořídila minulý týden družice MTSAT při prstencovém zatmění Slunce. Ta tmavá skvrna je dosti neobvyklá, protože na tomto barevně správném snímku jsou mraky bílé a oceány modré. Pozemšťané sídlící uvnitř tmavé skvrny mohli vidět část Slunce zakrytého Měsícem a tak na ně dopadalo méně slunečního světla než normálně. Skvrna se po Zemi pohybovala rychlostí skoro 2000 kilometrů za hodinu a pozorovatelům za méně než dvě hodiny umožnila uvidět částečně zatmělé Slunce. Družice MTSAT je na geostacionární dráze kolem Země a tak snímek pořídila ze vzdálenosti asi tří zemských poloměrů. Sky enthusiasts might want to keep their eyes pointed upward this coming week as a partial eclipse of the Moon will occur on June 4 and a transit of Venus across the face of the Sun will occur on June 5.

Štítky: Země, Zatmění, Shadow


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2019 N1 (ATLAS).

Kometa C/2019 N1 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »