Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. květen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. květen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hlídky Arktiky

Uznání a copyright: Niccolň Bonfadini

Kdo hlídá sever? Soudíc podle fotografie nahoře, nejspíš obří stromy pokryté sněhem a ledem. Tento snímek byl pořízen minulou zimu ve finském Laponsku, kde se za nízkých teplot prohání sníh. Z toho někdy pochází skoro neskutečná krajina, kde jsou obyčejné stromy zahaleny do bílého a někomu mohou připadat jako ostražité bytosti. Ve velké dálce za touto nepříliš běžnou pozemskou vyhlídkou je obyčejnější pohled na Venušin pás, který odděluje ztemnělou oblohu od oblohy osvětlené Sluncem, které vycházelo za zády fotografa. Na jaře stromy pochopitelně roztály a Laponsko vypadalo úplně jinak.

Štítky: Země, Arctic, Snow trees


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »