Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy hvězd a kapitánův duch

Uznání a copyright: Chris Kotsiopoulos (GreekSky)

Pečlivě se podívejte na tuto surealistickou noční oblohu. Na scéně jako ze snu probíhají obloučky stop hvězd nad starou lodí, která je na suchu na pláži u Gytheio na Peloponénusu v jižním Řecku. Mohl by na pláži strašit kapitánův duch a osamoceně zírat na rozpadající se vrak a vznášet se nad hvězdami ozářenou klidnou vodní hladinou? Tím přeludem je ve skutečnosti fotograf. Místo jediné dlouhé expozice, která by zachytila pohyb hvězd při otáčení Země kolem své osy, se obrázek skládá z 90 postupných snímků, každý dlouhý 90 sekund. Jednotlivé snímky jsou pak digitálně sestaveny do rekonstrukce stop hvězd. Tak také vznikla duchovitá, poloprůhledná postava fotografa, který stojí na pláži při jedné jediné expozici.

Štítky: Stopy hvězd, Greece, Ghost, Shipwreck


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia C /2020 F3 s M53

Rozdiel v jasnosti cca 3m je dosť zjavny

Další informace »