Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duch Mirachu

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis (TWAN)

Co se duchů týče, tak duch Mirachu není zase tak hrozný. Ve skutečnosti je duch Mirachu slaboučký jen jako mlhavá galaxie, která se přihodí astronomům, kteří se dívají přímo na jasnou hvězdu Mirach. Toto hvězdné pole je vycentrováno na Mirach, zvanou též beta Andromedae. Mirach je rudý obr vzdálený asi 200 světelných let, který je chladnější než Slunce, ale je mnohem větší a tudíž i mnohem jasnější než naše mateřská hvězda. Na většině teleskopických pohledů záře a difrakční paprsky zakrývají věci, které se nacházejí těsně vedle Mirach a způsobují, že slabá, mlhavá galaxie vypadá jako duchovitý vnitřní odraz od přezařujícího světla. Přesto je na tomto ostrém snímku vpravo nahoře od Mirach Mirachův duch vidět a je katalogizován jako galaxie NGC 404 vzdálená asi 10 miliónů světelných let.

Štítky: Mirach, Beta andromedae, Ngc404, Ghost


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »