Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Duch Mirachu

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis (TWAN)

Co se duchů týče, tak duch Mirachu není zase tak hrozný. Ve skutečnosti je duch Mirachu slaboučký jen jako mlhavá galaxie, která se přihodí astronomům, kteří se dívají přímo na jasnou hvězdu Mirach. Toto hvězdné pole je vycentrováno na Mirach, zvanou též beta Andromedae. Mirach je rudý obr vzdálený asi 200 světelných let, který je chladnější než Slunce, ale je mnohem větší a tudíž i mnohem jasnější než naše mateřská hvězda. Na většině teleskopických pohledů záře a difrakční paprsky zakrývají věci, které se nacházejí těsně vedle Mirach a způsobují, že slabá, mlhavá galaxie vypadá jako duchovitý vnitřní odraz od přezařujícího světla. Přesto je na tomto ostrém snímku vpravo nahoře od Mirach Mirachův duch vidět a je katalogizován jako galaxie NGC 404 vzdálená asi 10 miliónů světelných let.

Štítky: Mirach, Beta andromedae, Ngc404, Ghost


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »