Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad Zemí

Uznání: NASA, NOAA, GSFC, Suomi NPP, Earth Observatory,
processing by Jesse Allen and Robert Simmon

Na tomto pohledu na naši planetu z oběžné dráhy v noci 8. října z družice Suomi-NPP je snadné rozeznat Severní Ameriku. Ty nádherné vlny emise viditelného světla, které se vinou nad kanadskými provinciemi Quebek a Ontario v horní části obrázku, jsou polární záře. V několika minulých dnech byly díky silným elektromagnetickým bouřím vidět úžasné polární záře, které obepínají póly a dosahují do nižších šířek. Tyto bouře byly vyvolány výronem sluneční koronální hmoty 4/5. října a ta o tři dny později ovlivnila zemskou magnetosféru. Záclony světla, které svítí dobře nad 100 kilometrů nad povrchem, vznikají excitovaným kyslíkem a dusíkem v horní atmosféře v důsledku akcelerace nabitých částic v magnetosféře.

Štítky: Země, Polární záře, North america, Earth at night


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »