Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad Zemí

Uznání: NASA, NOAA, GSFC, Suomi NPP, Earth Observatory,
processing by Jesse Allen and Robert Simmon

Na tomto pohledu na naši planetu z oběžné dráhy v noci 8. října z družice Suomi-NPP je snadné rozeznat Severní Ameriku. Ty nádherné vlny emise viditelného světla, které se vinou nad kanadskými provinciemi Quebek a Ontario v horní části obrázku, jsou polární záře. V několika minulých dnech byly díky silným elektromagnetickým bouřím vidět úžasné polární záře, které obepínají póly a dosahují do nižších šířek. Tyto bouře byly vyvolány výronem sluneční koronální hmoty 4/5. října a ta o tři dny později ovlivnila zemskou magnetosféru. Záclony světla, které svítí dobře nad 100 kilometrů nad povrchem, vznikají excitovaným kyslíkem a dusíkem v horní atmosféře v důsledku akcelerace nabitých částic v magnetosféře.

Štítky: Země, Polární záře, North america, Earth at night


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »