Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad Zemí

Uznání: NASA, NOAA, GSFC, Suomi NPP, Earth Observatory,
processing by Jesse Allen and Robert Simmon

Na tomto pohledu na naši planetu z oběžné dráhy v noci 8. října z družice Suomi-NPP je snadné rozeznat Severní Ameriku. Ty nádherné vlny emise viditelného světla, které se vinou nad kanadskými provinciemi Quebek a Ontario v horní části obrázku, jsou polární záře. V několika minulých dnech byly díky silným elektromagnetickým bouřím vidět úžasné polární záře, které obepínají póly a dosahují do nižších šířek. Tyto bouře byly vyvolány výronem sluneční koronální hmoty 4/5. října a ta o tři dny později ovlivnila zemskou magnetosféru. Záclony světla, které svítí dobře nad 100 kilometrů nad povrchem, vznikají excitovaným kyslíkem a dusíkem v horní atmosféře v důsledku akcelerace nabitých částic v magnetosféře.

Štítky: Země, Polární záře, North america, Earth at night


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše míří do Plejád

Další informace »