Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. říjen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. říjen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy hvězd kolem Nausetova majáku

Uznání a copyright: Chris Cook

Podle mytologie drží nebesa Atlas, ale na této scéně se zdá, že se nebe točí kolem světla majáku. Tato dobře naplánovaná 30-ti minutová expozice z kamery na stativu zaznamenala stopy hvězd na severní obloze, které odrážejí denní rotaci planety Země. Ve středu všech oblouků stop hvězd je severní nebeský pól, který se zde skrývá za vrcholem dobře známého Nausetova majáku na mysu Cod v Massachusetts v USA. Stopy hvězd učiní celý kruh 360° za 24 hodin*, 15° za každou hodinu nebo 7,5° za 30 minut. Popředí 23. září laskavě osvětlovalo světlo první měsíční čtvrti.

Štítky: Stopy hvězd, Cape Cod, Lighthouse, Nauset


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »