Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzdalování od Země

Video Credit: NASA/JHU Applied Physics Lab/Carnegie Inst. Washington

Jak by to vypadalo při odletu od Země? Takovou událost do velkých podrobností vizuálně zaznamenala kosmická sonda MESSENGER, když před osmi lety na své cestě k planetě Merkur prolétla kolem Země. Na tomto zrychleném videu, je vidět, jak se Země otáčí a mizí v dálce. Sluncem osvětlená polovina Země je tak jasná, že nejsou vidět hvězdy. Kosmická sonda MESSENGER nyní obíhá kolem Merkuru a nedávno dokončila první úplnou mapu povrchu. Sonda MESSENGER se i nadále příležitostně ohlédne ke svému domovskému světu. Sonda MESSENGER je jednou z mála věcí, které vznikly na Zemi, opustily ji a nikdy se nevrátí, jelikož svoji misi ukončí dopadem na povrch Merkuru.

Štítky: Země, Messenger, Flyby, Video


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »