Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzdalování od Země

Video Credit: NASA/JHU Applied Physics Lab/Carnegie Inst. Washington

Jak by to vypadalo při odletu od Země? Takovou událost do velkých podrobností vizuálně zaznamenala kosmická sonda MESSENGER, když před osmi lety na své cestě k planetě Merkur prolétla kolem Země. Na tomto zrychleném videu, je vidět, jak se Země otáčí a mizí v dálce. Sluncem osvětlená polovina Země je tak jasná, že nejsou vidět hvězdy. Kosmická sonda MESSENGER nyní obíhá kolem Merkuru a nedávno dokončila první úplnou mapu povrchu. Sonda MESSENGER se i nadále příležitostně ohlédne ke svému domovskému světu. Sonda MESSENGER je jednou z mála věcí, které vznikly na Zemi, opustily ji a nikdy se nevrátí, jelikož svoji misi ukončí dopadem na povrch Merkuru.

Štítky: Země, Messenger, Flyby, Video


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »