Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vzdalování od Země

Video Credit: NASA/JHU Applied Physics Lab/Carnegie Inst. Washington

Jak by to vypadalo při odletu od Země? Takovou událost do velkých podrobností vizuálně zaznamenala kosmická sonda MESSENGER, když před osmi lety na své cestě k planetě Merkur prolétla kolem Země. Na tomto zrychleném videu, je vidět, jak se Země otáčí a mizí v dálce. Sluncem osvětlená polovina Země je tak jasná, že nejsou vidět hvězdy. Kosmická sonda MESSENGER nyní obíhá kolem Merkuru a nedávno dokončila první úplnou mapu povrchu. Sonda MESSENGER se i nadále příležitostně ohlédne ke svému domovskému světu. Sonda MESSENGER je jednou z mála věcí, které vznikly na Zemi, opustily ji a nikdy se nevrátí, jelikož svoji misi ukončí dopadem na povrch Merkuru.

Štítky: Země, Messenger, Flyby, Video


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »